close

Úklidový speciál II. díl – VODNÍ KÁMEN A REZ

24739_R_by_brandtmarke_pixelio_de_V našem druhém díle úklidového speciálu rozluštíme záhadu vodního kamene. Jak se ho zbavit levně a rychle? Vodní kámen se tvoří z tvrdé vody a vytváří nevzhledný povrch na bateriích, skle i kohoutcích. Jak docílit čisté vany, umyvadla a baterií? A jak je to se změkčovači vody do praček a myček? A co s místy zašlými od rzi? Zkuste naše osvědčené triky, které jsou skutečně účinné!

Jestliže řešíte problém s vodním kamenem na vodovodní baterii, vyzkoušejte následující postup pro odstranění bílých skvrn. Vezměte papírový ubrousek, ocet, gumičku a igelitový sáček. Octem navlhčený ubrousek dejte do igelitového sáčku a navlékněte na baterii nebo třeba sprchu. Zkuste pořádně připevnit sáček gumičkou, aby dovnitř nepronikal vzduch. Pokud necháte pár hodin působit ocet na baterii, po sundání sáčku se bude blýskat a vypadat jako nová! Stejně postupujte i u skleněných ploch. U skel sprchovacího koutu zkuste ocet nalít přímo na sklo a obalit potravinářskou folií. Vyzkoušet můžete i osvědčený postup s citronovou kúrou, nebo čištění pomocí starých novin a mýdlové vody. Stejný způsob ošetření vyzkoušejte i ve vaně a na kachličky okolo sprchovacího koutu. Stačí nanést octovou nebo citronovou vodu a nechat působit. Při silném znečištění několikrát opakujte. Neutrácejte zbytečně za drahé prostředky! A jak je to s vodním kamenem v pračkách a myčkách? Už nemusíte kupovat změkčovače vody, protože na trhu jsou k dostání tablety a prášky obohaceny o příměs změkčovadla, a proto není nutné jej do praní přidávat dvakrát. Výjimkou jsou oblasti, kde se vede opravdový spor o tvrdou vodu, těchto míst je ale v České republice jen velmi málo.

RostfleckenČastý problém v domácnosti představují odolné fleky od rzi. Ty můžete lehce vyčistit teplou citronovou šťávou. Do šťávy ponořte hadřík nebo utěrku a velmi důkladně s ní otírejte skvrny, dokud nezmizí. Nemusíte kupovat drahé přípravky proti skvrnám všeho druhu, stačí využít domácí pomocníky. Nezapomeňte se podívat na naše další díly o úklidu, dozvíte se vždy něco nového a osvědčené fígle vám ušetří spoustu peněz i námahy.

 

Tags : úklid
Jana Tarabčáková

The author Jana Tarabčáková

Leave a Response