Velké rostliny ve spojení s naším bydlením nás lákají od nepaměti. V každé době se našlo několik zajímavých řešení interiérových prostorů, kde hrály významnou roli, alespoň v oblasti designu, velké rostliny. Působí tak trochu jinak, než klasické menší pokojové rostliny, které máme doslova v každé místnosti, kolikrát i na každém okenním parapetu.
V čem spočívá jedinečnost větších rostlin umístěných v místnostech rodinných domů nebo bytů? Okouzlí nás především svým vzrůstem, který působí originálně a obvykle obdivuhodně. Určitě vás bude také zajímat, kam se velké rostliny hodí, která oblast je pro ně nejlepší. Samozřejmě nachází své místo ve větších místnostech, může jít o chodby, síně nebo haly. Velké rostliny potřebují prostor, který jim může poskytnout také zimní zahrada.
Ne každá rostlina vyroste velká, na druhou stranu některé rostliny mohou dosáhnout takových rozměrů, že je není možno v bytě vůbec pěstovat. Rozdílné požadavky mají také na podmínky, které potřebují ke své prosperitě. To všechno je tedy zapotřebí vědět ještě před tím, než se rozhodnete některou z větších rostlin, menších stromů nebo keřů do vašich místností pořídit! Zakoupíte je v zahradnických centrech nebo na ně někdy narazíte i v květinářstvích. A jejich cena? Záleží na druhu a na velikosti, může se jednat o investici za několik korun, ale rovněž může vystoupat až na tisíce! V každém případě to jistě stojí za to!
Stylový květináč, kontejner nebo přímo do země?
Zaměřme se ještě na problematiku, kam a jak rostlinu větších rozměrů určenou pro interiérové prostory vašeho moderního bydlení zasadit. Máme v podstatě dvě možnosti. Buď si připravíme květináč, truhlík nebo kontejner větších rozměrů, který by měl být rovněž kvalitnější a pevnější, nebo danou rostlinu zasadíme přímo, „na pevno“, do konkrétních předem připravených míst – toto již není nic neobvyklého. Jedná se nejčastěji o jakousi speciální „díru“, která je instalována do podlahy, případně třeba do stěnového výčnělku. Nemůže se však jednat o jakýkoliv otvor, musí být určitě speciálně upravený. Je třeba zajistit jeho tvarovou stálost a také hlavně izolaci. Živé rostliny větších rozměrů je totiž nutné stejně jako jakoukoliv jinou floru zalévat. Nebyla-li by správně ošetřena izolace, docházelo by k zatékání vody, což by mělo za následek mimo jiné i plesnivění a zahnívání v okolí otvoru, kde by byla rostlina vysazena. V interiérových prostorách by se hromadila nežádoucí vlhkost. Místnost, kde jsou rostliny, by měla být také často větrána. I přes veškerou opatrnost je pochopitelně zapotřebí pravidelně kontrolovat stav rostliny, včetně jeho kořenového systému a v případě jakýchkoliv problémů patřičně zakročit! Určitě se však i velkým rostlinám ve vašem bytě bude dařit velmi dobře, máte-li tedy dostatek místa, neváhejte!