close
koi-262451_640

Každá vodní plocha zahrádku oživí a zpestří, navíc příjemně ochladí okolní prostředí, což právě v teplých letních dnech oceníte. Zahradní jezírko je místem pro pěstování vodních rostlin s nádhernými květy a také pro chování okrasných rybiček. 

Výběr rybek do zahradního jezírka je závislý na velikosti a hloubce vodní plochy, důležitá je taky jeho poloha. Pro chování okrasných rybiček je zároveň nutné, aby jeho hloubka byla nejméně 80 cm. Nejméně jedna třetina vodní plochy by měla být stíněná před slunečními paprsky, právě k tomu mohou posloužit vodní rostliny. Ty zároveň dodávají rybám kyslík, nicméně při větším množství rybiček je dobré obstarat filtraci.

Nenároční karasi do každého jezírka

Pro začínající chovatele jsou asi nejlepší volbou barevní karasi, kteří svým vzhledem trochu připomínají mnohem náročnější koi kapry. Seženete je poměrně levně v mnoha barevných variantách: zlaté, bílé, žluté či sytě červené. Karasi se snadno rozmnožují a dokážou zkrášlit i vodní plochy dost zanedbané. V takových neudržovaných vodách se živí vodními larvami, planktonem či vláknitými řasami. Při chovu karase zlatého není nutná filtrace, ani vzduchovadlo, sami se postarají o čistotu vody. Jsou nenároční také pokud jde o potravu, krmit je můžete například chlebem, případně krmením pro ryby do zahradního jezírka.

Koi kapři mají své nároky, dají se ale ochočit

Pokud máte malé děti, určitě stojí za pokuds chov koi kaprů. Po nějaké době se totiž dají tak ochočit, že se nechají krmit z ruky. Prostě pro děti skvělá atrakce. K sehnání jsou jedinci jednobarevní i flekatí, v bílé, žluté, červené, zlaté, modré či černě stříbřité barvě. Speciálně zabarvení koi kapříci ale stojí dost peněz, což může být pro začínající chovatele odrazující.

Koi kapři vyžadují větší nádrže s filtrací a vzduchováním nebo s vodním přepadem. Do jezírka vybírejte kapříky ve velikosti 15 cm, ti se snáz aklimatizují. Pořizujte si koi kapry raději z českých chovů, u nich je jistota, že budou v našich podmínkách prospívat.

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku