close
kitchen-living-room-4043091_640

Mít byt zařízený moderně, zajímavě a přitom funkčně a pohodlně je snem snad každé ženy. Realita ale často bývá jiná. Zařídit moderně byt totiž neznamená držet se striktně módního diktátu a aplikovat všechny současné trendy, ale vybrat si pro sebe osobitý styl a ten vtisknout celému svému bydlení.

Stylů pro současný moderní interiér je hned několik a mnoho z nich se dá vzájemně kombinovat. Úspěch ale zaručí opravdu vhodné kombinace a správná volba pro konkrétní stavbu. Například rustikální styl se nedá kombinovat téměř s ničím (ani s retro prvky) a víc než do paneláku se hodí do vesnické chalupy. Tam se vracíme k přírodě a ke svým kořenům, tam tu bukolickou atmosféru více méně vyhledáváme.

Styly pro moderní byt

Minimalistický styl

Přestože se může zdát poněkud sterilní, základem pro moderní zařízení bytu je nejčastěji minimalistický styl s čistými liniemi, kde nic nijak nevyniká a nepřesahuje. Sám o sobě může působit nudně, i když právě jeho jednoduchost uklidňuje po celodenním shonu nejlépe. Rozbít jednotvárnost minimalistického interiéru můžete výraznými doplňky, například designovou lampu, originálním křeslem nebo prvky jiných stylů (etno, retro, kupodivu lze použít i steampunk).

Retro

Retro styl má stále něco do sebe, především pokud jde o barevnost nábytku i ostatního vybavení, oblé tvary, zajímavé dekorace a nápadné vzory. V bytovém designu se vracíme hlavně do let šedesátých a sedmdesátých, před časem se ale zvýšil zájem i o dekorace z konce padesátých let, konkrétně z období výstavy EXPO 1958 v Bruselu, kde český design získal řadu ocenění, mimo jiné za dokonalý interiér tvořený originálním nábytkem, uměleckými díly a užitkovými předměty.

Právě retro předměty užitného umění jsou vhodnými doplňky do minimalistického interiéru. Jejich kombinací rozhodně nic nezkazíte, pokud dodržíte zásadu, že méně je více.

Tags : retro styl

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku