Při výběru skalniček si každý zahrádkář dává obzvlášť záležet, protože skalka bývá obvykle tou největší chloubou zahrady. Jestli i vy stojíte před výběrem rostlin pro vaší skalku a nevíte si tak úplně rady, jaké budou ty nejvhodnější právě pro vás, možná vám přijde vhod pár tipů.
Obecně platí, že skalničky jsou vcelku nenáročné, zvládnou méně péče a dokonce i péči nezkušeného pěstitele, přesto je dobré mít aspoň základní znalosti o jednotlivých druzích, které chcete na skalku vysadit. Pokud máte určitou vizi, jak by měl výsledek vypadat, klidně si svou budoucí skalku namalujte, potrvá totiž několik let, než ji vybudujete podle své představy.
Skalka v jedné barvě
Skalku si například můžete ladit do určité barvy a díky květům rostlin vytvářet alpinia monochromatická, naříklad modrá, bílá nebo žlutá. Stejně tak si můžete osadit skalku dvoubarevně, například bílo purpurovou. Příklady výběru skalniček podle barvy květu:
Žlutě kvetoucí: Tařice skalní, Chejr vonný, rozchodník kamčatský, mochna žlutá
Modře kvetoucí: Hořec bezlodyžný, koniklec německý, kamejka modrá, barvínek menší
Bíle kvetoucí: Protěž alpská, rožec plstnatý,huseník kavkavzský, iberka vždyzelená
Doba květu
Ideální situace nastane, když se vám povede docílit toho, aby vám skalka kvetla od jara do podzimu, volte tedy rostliny podle doby květenství. Nejrozšířenější asi jsou ty, které kvetou na jaře, ale bez problémů seženete skalničky, co vám svými květy udělají radost v létě i na podzim.
Skalničky kvetoucí na jaře: Tařice skalní, plamenka šídlovitá, rožec plstnatý
Skalničky kvetoucí v létě či na podzim: Čistec vlhnatý, srdcovka drobnokvětá
Výběr podle stanoviště
Zásadní podíl na rozhodování má místo, kde budete skalku budovat. Záleží zda jste pro ni vybrali slunečné místo, nebo se nachází ve stinném koutu vaší zahrady.
Skalničky do polostínu: barvínek větší, barvínek menší, mochnička trojlaločná, jelení jazyk
Skalničky na přímé slunce: mateřídouška obecná, tařice skalní, plamenka šídlolistá