close
room-4323127_640

Asi se mnou budete souhlasit, že když jdete vybírat koberec, nikdy nemáte naprosto jasnou představu o tom, jaký má být. Možná máte předem vytipované barvy, které se do konkrétního interiéru hodí, obvykle také máte jasno v tom, jestli chcete koberec kusový nebo ode zdi ke zdi a jak vysoký vlas preferujete. Kritérií výběru je ale u koberce přece jen o něco víc. 

Přinášíme vám pár užitečných tipů, jak si správně vybrat koberec. Zohledníme všechny důležité parametry, přimějeme vás položit si zásadní otázky, co všechno by měl koberec splňovat, co od něj v budoucnu očekáváte. 

1. Vybírejte podle piktogramů

Potřebujete vědět, jakou má koberec životnost, jak velkou zátěž snese nebo jestli se například hodí na podlahové topení? To všechno a ještě další vlastnosti vyčtete z informačních piktogramů na koberci. Jednou z důležitých informací je právě stupeň zátěže (například stupeň zátěže 23 má koberec vhodný do místností s intenzivním používáním (schodiště, kuchyně, chodby).

2. Půjčte si vzorník

Vybrat si barvu v prodejně s umělým osvětlením se později může ukázat jako problém. Dobří prodejci nabízí i možnost zapůjčení vzorníků koberců přímo domů, takže si můžete koberec prohlédnout při denním i nočním osvětlení.

3. Barva koberce ovlivní prostor

Při volbě barvy koberce myslete na to, že nejen ovlivní výsledný vzhled, ale dokáže ho opticky zvětšit nebo naopak  zmenšit, zútulnit. Obecně platí, že světlý koberec ode zdi ke zdi pokoj projasní a opticky zvětší.

4. Hustota napoví

Čím hustší koberec, tím déle by měl vydržet. Stejně tak i hustší podložka koberce zaručí vyšší životnost. To je důvod, proč se na nejvíc exponovaná místa volí velmi husté koberce.

5. Kobercové čtverce

Na hodně frekventovaných místech se často objevují kobercové čtverce, tvořící ucelenou plochu. Jejich výhoda spočívá v tom, že když se na jednom místě koberec poškodí, vymění se jen ten jediný čtverec. Toto řešení je vhodné také do velkých místností.

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku