close
Spolupráce

Je vhodné mít domácího mazlíčka v domě či bytě?

pes

V Česku má domácího mazlíčka více než polovina obyvatel. V našich domácnostech dominují psi a kočky a dále také rybičky, papoušci, králíčci a malí hlodavci. Zvířecí miláčky si především pořizujeme, abychom měli nějakého kamaráda a společníka. Není výjimkou, že v některých rodinách je hned několik domácích mazlíčků. Mnozí si ale pokládají jednu zásadní otázku: je vhodné mít zvířátko v domě nebo bytě?

Pes
Pes

Nenáročným mazlíčkům nevadí domácí podmínky

            Pokud nechcete s domácím mazlíčkem chodit ven ani ho pouštět mimo domácnost, pořiďte si nenáročné zvířátko, které zvládne i začínající chovatel. Mezi taková zvířátka patří strašilky, obří šneci, želvy, křečci nebo kanárci. Každé zvířátko má nejen základní potřeby, jako je strava a útulný domeček, ale i citové potřeby. Věnujte se mu, dělejte mu společnost a nenechávejte ho doma dlouho samotné.

Kočka a pes: ubytovat je doma nebo na dvorku?

            Jestliže máte dům, můžete kočku pouštět ven a psovi postavit boudu na zahradě. Ale i psi a kočky můžete chovat doma. Z koček jsou pro domácí chov oblíbené mainské mývalí kočky, ale pořídit si můžete i obyčejnou kočku z útulku. Zvládnou být samy i několik hodin denně a k zabavení jim stačí jednoduché hračky a odpočívadla. Z psů jsou nejvhodnější do domácích podmínek mopsové, francouzští buldočci a pudlové. Dokonce i větší plemena zvládají život v bytě, ale potřebují dostatek pohybu při venčení.

Kočka
Kočka

Je chov domácích mazlíčků v domácnosti hygienický?

            Při chovu domácích mazlíčků musíte myslet na dostatečnou hygienu, zvlášť pokud máte v domácnosti děti. Zvířátka mohou zanést domů parazity a ohrozit zdraví celé rodiny. Stanovte pravidla, která nebudete porušovat. Vyčleňte domácímu mazlíčkovi své místo a neučte ho lehat si k vám do postele a válet se po pohovce. Zakažte mu skákat po nábytku a škemrat o jídlo u stolu. Své domácí mazlíčky pravidelně odčervujte, pravidelně vysávejte chlupy, po kontaktu s nimi si umyjte ruce a pelíšky pravidelně perte a vysávejte. Každé potřísněné místo ihned vyčistěte a zbavte zápachu jedlou sodou.

Potěšte milovníky zvířat originálním dárkem

            Jistě i vy znáte někoho, kdo chová nějakého domácího mazlíčka. Možná vy sami máte doma přítulné zvířátko, které je právoplatným členem rodiny. Láska ke zvířatům se promítá i do našeho běžného života a často vyhledáváme oblečení s motivem zvířat. Co takhle podarovat sebe a lidi ze svého okolí tričky s potiskem zvířat? Ať už dotyčný miluje psy, kočky nebo koně, na trhu s oblečením seženete trička s různými zvířecími potisky, popřípadě si můžete navrhnout vlastní motiv. Vybírejte pouze kvalitní trička, která zůstanou po vyprání jako nová a bez poškození.

Tričko s potiskem
Tričko s potiskem

Majitel bytu vám nesmí domácí mazlíčky zakázat

            Někdo nemá dostatek peněz, aby si pořídil vlastní bydlení. Často ale naráží na překážku, že si pronajímatel bytu nepřeje v bytě žádné zvířátko. Zákon však stanovuje, že právo na chov domácích mazlíčků nemůže být omezeno nájemní smlouvou, a to ani v družstevních bytech. Mazlíčci ale nesmí omezovat ani obtěžovat ostatní obyvatele domu svými projevy a zápachem. V bytech byste měli chovat zvířata přiměřená danému prostoru.

            Chov domácích mazlíčků uvnitř bytu nebo domu je na vašem uvážení. Na domácí prostředí se dobře adaptují malá zvířátka, ale i tak potřebují dostatečné zázemí a podněty. Pokud se pro domácího mazlíčka rozhodnete, nenechávejte ho moc dlouho samotného a ve volných chvílích se mu věnujte.

Tags : kočkypes

Autor Jaroslav

Komentáře k článku