close
Terasy, balkony

Dlažba na balkon či terasu. Vybírejte pečlivě!

balcony-2366300_640

Chystáte se položit dlažbu na terasu či na balkon? Zaměřte se na protiskluzovou venkovní keramickou dlažbu, která je nejen hezká na pohled, ale především bezpečná. Vyberte si takový stupeň protiskluzu, který bude odpovídat běžnému provozu na terase, pak budete v bezpečí a naprosto spokojení.

Venkovní dlažba má ještě řadu dalších vlastností, které je dobré při výběru zohlednit. Pokud si pořídíte tu správnou, vydrží vám řadu let. Špatně zvolená dlažba se bude muset brzy vyměnit, což výrazně zvýší vaše náklady na údržbu domu.

Výběr venkovní dlažby podle vlastností

Co všechno je důležité vědět o dlažbě, než ji položíte na balkon nebo na terasu? Tyto vlastnosti by měla mít dlažba do exteriéru:

  • mrazuvzdornost (bývá označena symbolem sněhové vločky)
  • nasákavost (venkovní dlažba musí mít méně než 3%, ty nejlepší mají 0,5% a míň)
  • odolnost, otěruvzdornost (externí dlažba má stupeň PEI 3 až 5)
  • tvrdost (podle Mohsovy stupnice nejméně 5. stupeň)
  • protiskluznost (pro venkovní prostory R10 až 13)

Jaký materiál je vhodný na terasu a balkon

Kormě specifických vlastností dlažby se určitě zamýšlíte i nad tím, jaký materiál pro dlažbu zvolit. Možností je víc, tak si o nich něco povíme. 

Současným trendem, pokud jde o venkovní dlažbu, jsou přírodní materiály, především kámen a dřevo. U zastřešených ploch nebude dřevo tak namáhané, jinak počítejte s opravdu náročnou údržbou. Kámen se jeví jako lepší varianta v případě, že je dostatečně tvrdý a odolný. Přesto se dá říct, že keramická dlažba je do exteriéru přece jen nejlepší řešení. Jsou cenově dostupnější a nabízejí široký výběr barev a dekorů, včetně imitací přírodních materiálů. Také jejich položení je snadné a rychlé, což ocení především ti kutilové, co si dlažbu chtějí položit sami. Nic vám tedy nebrání mít dlažbu, která na první pohled vypadá jako dřevěné parkety, ale má žádoucí vlastnosti keramické dlažby.

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.