Všichni chceme mít doma teplo, proto v bytě topíme. Neuvědomujeme si ale často, že každá místnost má svá specifika a to i pokud jde o teplotu. Jinou teplotu potřebujeme v ložnici a jinou v koupelně.
Kromě teploty je i vzdušná vlhkost faktor, který si v bytě kontrolujeme. Příliš nízká vysušuje kůži i sliznice a my jí vděčíme za problémy horních cest dýchacích. Přílišná vlhkost způsobuje vznik plísní v bytě, a ta je toxická, takže představuje další zdravotní problémy.
Máme rádi teplíčko, to se ale promítne v účtech za topení
Věděli jste, že každý stupeň navíc znamená zvýšení nákladů za vytápění o šest procent? Přesto máme v českých domácnostech stéle o dost vyšší teplotu, než potřebujeme, navíc místo toho, abychom teplotu regulovali termostatem, raději větráme. Své peníze tak doslova vyhazujeme z okna.
Ideální teploty v jednotlivých místnostech
V místnostech, kde vykonáváme nějakou činnost, tedy v obývacím a dětském pokoji, stačí cca 21° C, jestliže v pracovně zvedneme teplotu o pět stupňů, naše koncentrace na práci klesne na 70%. V ložnici je lépe mít teplotu nižší (stačí okolo 18° C), protože v chladu se lépe usíná. Nejtepleji by mělo být v koupelně, asi 23° C, v kuchyni, pokud vaříme, není vůbec nutné topit. Sporák a trouba oteplí vzduch dostatečně. Komory a spíže také není nutné vytápět, teplotu v nich udržujeme zhruba na 14 – 16° C.
Jak na správnou vlhkost
Zvlhčit vzduch v bytě dokážeme sušením prádla, můžeme postavit nádobu s vodou na topení, případně zavěsit odpařovač na radiátory. Příjemné je, když do vody přidáme bylinky nebo pár kapek aromatického oleje. Jedním ze způsobů je například i pěstování pokojových rostlin.
Pokud je vlhkost v bytě vysoká, jdeme na to opačně: omezíme počet pokojových rostlin a pokud možno, nesušíme v bytě prádlo. Jestli často perete, zvažte zakoupení sušičky prádla. Velmi vhodnými pomocníky ke snížení vlhkosti jsou také digestoře a odtah par v koupelně. Nejúčinnější je ale správné větrání.