Po celém dni mimo domov v mrazivém počasí se těšíte na příjemně vytopený byt, hrnek dobrého pití a opravdu hřejivý odpočinek. Jenže po chvíli zjistíte, že až tak vytopený ten pokoj není a tu a tam odněkud táhne studený vzduch. To znamená, že teplý naopak uniká ven. Jak těmto únikům zabránit a uchovat teplo v místnosti?
Zkontrolujte okna a dveře
Za velké tepelné ztráty mohou špatně utěsněná okna a dveře. Na to, že dostatečně nepřiléhají k rámům, často upozorní záclony, které se hýbají, i když jsou okna zavřená. V takovém případě nalepte nové těsnění, jestliže okna nedoléhají, protože jsou stářím a vlhkostí deformovaná, co nejrychleji je vyměňte za nová. Pořádné těsnění a práh dopřejte i dveřím od pokoje, aby teplo z místnosti neutíkalo pode dveřmi.
Vhodné řešení jsou i bezpečnostní folie nalepené do oken, nejen že chrání před vysypáním skleněné tabule, zároveň do značné míry funguje jako izolant, takže v zimě se sklo tolik neochladí a v létě naopak nepřehřívá.
Úniky obvodovou zdí a stropem
Jestliže bydlíte v rohovém bytě nebo sousedé vedle vás netopí, máte o poznání chladnější zdi, než když jste obklopeni vytápěnými byty. Ztráty nezateplenými obvodovými zdmi jsou skutečně obrovské. Jestliže nemůžete ovlivnit venkovní zateplení domu, které je samozřejmě účinnější, nechte si udělat zateplení vnitřní, alespoň těch zdí, kde ztráty pociťujete nejvíce. Obvykle se na stěnu našroubuje sádrokarton podlepený polystyrenem a paropropustnou fólií. Výhodou tohoto řešení je, že si vnitřní zateplení můžete pořídit třeba uprostřed zimy, když zjistíte, že i přes vysoké náklady za topení máte minimální tepelný komfort.
Stejný problém představuje strop, hlavně pokud bydlíte v bytě pod střechou. Nejjednodušším řešením jsou polystyrenové stropnice nebo izolované podhledy, přesto je i v takovém případě nutné přistoupit i k pořádné izolaci střechy.
Těsnění, o kterém se článek zmiňuje lze jednoduše vyřešit těsnící páskou. Opravdu se to vyplatí – lze tak ušetřit desítky procent.
Teplo lze také zajistit vlněným kobercem či těžkými a teplými závěsy. Zde je ale nutné si dát pozor na to, aby nezakrývaly topení – pak by teplý vzduch neproudil a ještě by to stálo nemalé peníze.
Aby radiátory v zimě dobře fungovaly (bez šplouchání a zbytečně vysokého účtu za topení), nemělo by se zapomenout na jejich odvzdušnění.