Každé ráno odcházíme z domova v naději, že se vrátíme a vše bude na svém místě. Aby to tak bylo, je dobré mít byt, dům či chatu zabezpečenou proti zlodějům, nebo aspoň eliminovat možnost vstupu cizích lidí do objektu.
Zabezpečit objekty si můžeme buď elektronickým zařízením nebo mechanicky. Poradíme vám i pár tipů, jak zloději nezjistí, že nikdo není doma.
Mechanické zabezpečení objektu obvykle stačí
Říká se, že příležitost dělá zloděje, takže pokud necháte otevřenou kůlnu či garáž, nemůžete se divit, že se tam za čas něco ztratí. Byty a domy jsme se už ale naučili zamykat, jaké ale použít zámky, abychom měli lepší pocit ze zabezpečení domova?
Nejvhodnější řešení jsou bezpečnostní dveře s jedním či více bezpečnostními zámky, vložkou a štítem, odolnými proti rozlomení, odvrtání či prokopnutí. I zárubně byste měli volit vyztužené, odolné proti roztažení a vypadnutí zámku.
Jestli bydlíte v domě nebo v nižších patrech bytových domů, určitě byste měli myslet i na zabezpečení oken. Můžete si pořídit nová bezpečnostní okna, případně použít bezpečnostní folie, které zabrání vysypání skla, zároveň slouží jako tepelná izolace.
Elektronické zařízení zvažte, někdy se nevyplatí
Elektronické zabezpečení bývá přece jen dražší a může být zbytečné do něj investovat, například tehdy, když by jeho poškození převýšilo hodnotu věcí v objektu. Jestliže ale máte v bytě či v domě drahé zařízení nebo umělecká díla, rozhodně se vyplatí nechat se napojit na pult centrální ochrany. Jinak by mohla stačit jen pohybová čidla, případně elektronické dveřní klíny, které znemožní vnik do objektu, navíc vydávají silný akustický signál, který vetřelce znervózní a přivolají pomoc ze sousedství. Pomůžou také kamery, které sice nejsou napojeny na centrální pult, k odrazení případných lapků ale poslouží.
Ať už se rozhodnete zabezpečit svůj domov jakkoliv, nezapomeňte na pojištění domácnosti.