close

Vybavujete novou kuchyni nebo vám dosloužil starý odsavač par a potřebujete si vybrat nový? Dáme vám několik tipů, podle čeho vybírat, abyste měli doma čistý vzduch.

Digestoř je v moderní domácnosti nezbytná, zvlášť pokud máte kuchyňský kout bez okna nebo spojenou s obývákem. Nejen, že vás zbaví obtížného zápachu, odsavač par zajistí i snížení vzdušné vlhkosti, čímž zároveň zabrání tvorbě plísní.

Odtah nebo filtr

Máte k dispozici odtahový komín? Jestliže ano, rozhodně se vyplatí odtahová digestoř. Je výkonnější a není s ní tolik práce. U filtračních digestoří je třeba zhruba jednou za půl roku uhlíkový filtr vyměnit. Při instalaci odtahového odsavače par je důležité minimalizovat ohyby při napojení do komína, aby se nesnižoval výkon. Je také dobré, aby byla digestoř co nejblíž ke komínu.

Výkon digestoře volte podle velikosti kuchyně

Výkon digestoře se uvádí v m3/h, což je počet kubických metrů vzduchu, které je schopná za hodinu vyčistit. Abyste měli správnou představu o tom, jak výkonný odsavač par potřebujete, vypočítejte si objem vaší kuchyně a vynásobte deseti, protože správně dimenzovaná digestoř by měla umět vyměnit vzduch v místnosti 10x za hodinu.

Výkon tedy vypočítáte podle vzorce:

Plocha místnosti × její výška × 10 = minimální sací výkon digestoře

V kuchyni o velikosti 20 m2 a výšce 2,5 m budete potřebovat digestoř s výkonem nejméně 500 m3/h. Pro velké kuchyně pak jsou nejvýkonnější kolem 1000 m3 za hodinu, takže i v prostorných bytech si udržíte čistý vzduch bez zápachu.

Jakou si vyberete vy?

Pokud jde o rozměry, vybírejte stejně velkou nebo o něco větší, než je velikost varné desky. Výběr konstrukce závisí na místě, kde máte umístěnou varnou plochu. Jestliže je na ostrůvku, je jasná volba digestoř prostorová, a to výsuvná nebo klasická.

Odsavače par u zdi mohou být komínové, se kterými se setkáváme nejčastěji. Filtrové digestoře jsou obvykle závěsné, a to buď pod skříňkou, nebo přímo v ní.

Tags : jak vybrat odsavač parjakou digestořodsavač par

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku