Vhodným zateplením pláště domu můžeme ročně ušetřit tisíce na nákladech za vytápění. Proto je v Čechách zateplování domů tak oblíbené. Někdy je ale zvolen nevhodný způsob, nebo může být neefektivní.
Kdy se zateplování pláště domu nevyplatí
Tepelná izolace by měla být celistvá, proto nemá zásadní význam zateplení fasády, jestliže není izolovaný strop. Neefektivní je i v případě, že máte dosud stará špatně těsnící okna. Špatnými okny může z místnosti unikat až 40 % tepla.
Naprosto neefektivní je zateplení vnitřní, které nevyřeší tepelné mosty v místech napojení stropů, příček a podlahy. Problém vzniká i pod izolací, kde kondenzuje voda a vytváří se plísně. Jestliže se tedy rozhodujete pro zateplování, přistupte k němu komplexně.
Na co se soustředit
Tepelná izolace pláště domu znamená výraznou úsporu v nákladech na vytápění. Sama o sobě ale nestačí, je nutné zaizolovat i střechu nebo podlahu půdy a strop suterénu. Zmínili jsme již výměnu oken za nová s izolačními dvojskly, stejně jako dveře balkonové nebo na terasu. Vhodné je i zasklení lodžie či přistavění zimní zahrady.
Než se pustíte do práce, je dobré poradit se s odborníkem o způsobu provedení, tím můžete ušetřit na pořizovacích níkladech.
Správný způsob zateplení
Nejčastějšími způsoby zateplování u nás je polystyrenem nebo minerální vatou, vzhledem k pořizovací ceně se ale nakonec většina majitelů domů rozhoduje pro polystyrenovou izolaci. V tomto zateplování se ovšem dělají časté chyby vycházející z mylného přesvědčení. že čím silnější bude jeho vrstva, tím lépe bude izolovat. Není to tak úplně pravda, záleží na tloušťce samotné zdi a dalších okolnostech.
Zateplíme běžné zdi 30 cm tlusté izolantem o tloušťce 10 cm, snížíme tepelné ztráty asi 7 kW, pokud však přidáme dalších 10 cm polystyrenu, snížíme je už jen o 1,5 kW. Je tedy jasné, že silnější desky už jsou naprosto neefektivní, jen se prodražují.