close
aloe vera

Svůj domov se obvykle většina z nás snaží co nejlépe zkrášlit, aby se v něm dobře bydlelo. S tím souvisí zařízení bytu nábytkem a bytovými doplňky a samozřejmě také pokojovými rostlinami. Ty dodají tu správnou domáckou atmosféru. Proč byste měli vsadit právě na aloe vera?

Léčivé účinky aloe znali už ve starověku

Mezi pokojovými rostlinami své místo zaujímají sukulenty. Pocházejí ze sušších oblastí a nejsou tolik závislé na zavlažování. Docela dlouho vydrží i bez vody, takže jako pokojové rostliny jsou vhodné také pro toho, kdo často cestuje a bývá z domu pryč. K sukulentům patří hlavně kaktusy a pak také aloe – pravá nebo stromovitá. Má ráda teplo, světlo, vystačí si s minimem vláhy a odvděčí se pěkným vzrůstem. A navíc je léčivá. Jejích léčivých účinků si všimli i dávní Egypťané nebo Mezopotámci. Rostlinu ale využívali i staří Řekové a Římané.

Gel nebo latex?

Když list aloe příčně překrojíte, začne z něho proudit nažloutlá tekutina. Jedná se o latex, který se suší. Naproti tomu čerstvý gel z aloe je bezbarvý, slizovitý a rosolovitý. Obsažený je ve vnitřní tkáni listu. Lze ho využít i doma, když z rostliny odříznete list a z něj pak získáte dužninu s obsahem gelu.

Aloe hojí rány i popáleniny

Gel z aloe pravé působí příznivě na rány vzniklé popálením nebo pořezáním. Účinný je i při bodnutí hmyzu, na akné, otlaky i pohmožděniny. Má protizánětlivé účinky, na povrchu rány vytvoří zvlhčující film, jenž přispívá k rychlejší obnově tkáně. Gel pomáhá léčit také lupénku nebo ekzémy.

Silné projímadlo i obrana proti infekcím

Latex z aloe funguje jako silné projímadlo u silné zácpy, která jinak nereaguje na žádnou jinou léčbu. Naproti tomu gel má antivirotické a antibakteriální účinky a posiluje imunitní systém a činnost srdce. Vedle toho snižuje hladinu krevního cukru u diabetiků i hladiny cholesterolu.

Léčí rány po vytržení zubu

Extrakt z gelu aloe pravé pomáhá urychlovat léčbu ran po vytržení zubu, hojí také afty a vliv má i na dásně, kdy omezuje vytváření plaku a vznik zánětu dásní. Velkou výhodou je, že v ráně nepůsobí nepříjemně, protože nepálí.

Co dalšího ještě aloe pravá léčí?

Aloe pravá se používá prakticky po celém světě – od Indie, přes Čínu až po Evropu. Například v Arábii čerstvým gelem léčí bolesti hlavy nebo horečky. Lze ji aplikovat i na omrzliny či hemeroidy.

Jaká legislativa se pojí s touto pokojovkou?

Zlepšení vzduchu

Aloe vera také pomáhá zvlhčovat vzduch v interiéru. Během procesu fotosyntézy otevírá své póry a absorbuje oxid uhličitý, přičemž uvolňuje kyslík. To pomáhá zlepšit kvalitu vzduchu v místnosti. Zároveň očišťuje vzduch od některých škodlivých látek, jako jsou formaldehyd a benzen, které mohou být obsaženy v některých domácích materiálech a čisticích prostředcích.

V Evropské unii je aloe pravá schválena jako potravní doplněk. Využívá se ve farmakologickém průmyslu i na výrobu kosmetiky. Můžete ji pěstovat v domácích podmínkách, jen je třeba si pohlídat, abyste měli k dispozici opravdu aloe pravou, případně aloe stromovitou, protože některé jiné druhy jsou dokonce toxické.

Pokud se rozhodnete pěstovat aloe vera v interiéru, mějte na paměti, že je důležité poskytnout jí dostatek světla a nepřelévat ji. Přesunujte ji také opatrně, protože listy mohou být křehké.

Aloe vera je skvělým doplňkem do vašeho domova pro estetiku, péči o pleť a čistý vzduch.

Zdroj foto: www.freepik.com

Zdroj textu: www.kew.org, www.sciencedirect.com

Tags : Aloe veraovzdušípokojové rostlinypokojovkyzdraví

Komentáře k článku