close
Mazlíčci

Blechy: Jak se jich zbavit u domácích mazlíčků?

obrazek_2022-07-26_144630001

Někdy se prostě roztodivným škůdcům, jejichž nositeli jsou naši domácí mazlíčci, nevyhneme. Jestliže jste zpozorovali, že váš chlupáč si domů donesl blechy, buďte obezřetní, protože blechy mohou potrápit jak je, tak také nás. Jak se jich tedy zbavit?

Jak blechy poznáme?

Blechy jsou typické pro svou červenohnědou barvu a dlouhé zadní nohy, díky nimž se mohou pohybovat skákáním. Blechy jsou malé, proto je malá šance, že je spatříte pouhým okem. Je velmi důležité se jich zbavit, a to nejen pro jejich kousnutí, které je svědivé, ale blechy mohou také přenášet různé nemoci.

Jakmile se váš pes nebo kočka začnou škrábat, kousat a olizovat, a to v častém intervalu, je jasné, že jejich srst napadly blechy. Je důležité, abyste je objevili co nejdříve, ať už kvůli sobě, ale také kvůli svým miláčkům, protože někteří z nich mohou být na blechy alergičtí – alergie se projevuje nevzhlednou krustovitou vyrážkou a vypadáváním srsti.

1. Jedlá soda

Zaručeným způsobem, jak se zbavit blech, které se z vašeho mazlíka dostaly do vláken koberce, je soda. Tu nasypte na koberec, pomocí kartáče vydrhněte a vysajte. Pozornost také věnujte místům, kde vaši mazlíčci spí. Kromě toho se snažte veškeré tkaniny v domě či bytě co nejčastěji vysávat.

2. Sůl

Na stejném principu jako soda funguje také sůl. Nasypte ji na koberec (můžete také na pohovku, ale budete se muset bez ní na pár dní obejít), nechte dva dny působit a poté vysajte. Celé kouzlo tkví v tom, že sůl působí jako dehydratační prostředek, který rychle a přirozeně zbaví blech či jiných škůdců aniž byste museli použít chemické prostředky.

3. Citronový sprej

Citrony jsou dalším možným způsobem, jak se přírodně zbavit nežádoucích blech v domácnosti. Citron nakrájejte na plátky, které vložte do hrnce a zalijte vroucí vodou. Nechte je přes noc uležet. Ráno nalijte macerát do rozprašovače a nastříkejte na místa, kde by se blechy mohly vyskytovat – pelíšky vašich miláčků, židle, pohovky, dokonce i postele. Silná kyselá vůně blechy zničí a navíc svému domovu dodáte svěží citronovou vůni.

4. Horká mýdlová voda

Pokud je zamoření mírné, postačí, když ložní prádlo a pelíšek domácího zvířátka vyperete v horké mýdlové vodě. Mýdlo blechy a jejich vajíčka zlikviduje.

5. Rozmarýn

Rozmarýn je nepostradatelnou bylinkou v kuchyni, která je oblíbená hlavně kvůli své vůni. Ovšem blechy vůni rozmarýnu vnímají jako silný štiplavý zápach, který prostě nesnesou. Rozmarýn stačí povařit v hrnci s vodou a přes noc nechte vychladnout. Poté tento rozmarýnový macerát nalijte do rozprašovače a při mytí vašeho miláčka ho tímto roztokem postříkejte. Věřte, že blechy se budou od něj držet zaručeně pryč.

6. Parní čistič

Při hojném výskytu blech ve vaší domácnosti vsaďte na parní čistič, který si s blechami poradí raz dva. Díky kombinaci vysoké teploty a saponátu budou blechy rázem pryč.

7. Vysavač s vysokým výkonem

Na blechy se musí s vysokým výkonem, nestačí jen obyčejný ruční vysavač, se kterým vysajete sotva pár drobku z pohovky. Věnujte se oblastem jako jsou podlahy a veškeré možné mezery mezi lištami, čalounění, matrace a dokonce i úložné prostory pod postelí. Jen nezapomeňte na sáček a filtr, který je třeba po každém důkladném vysávání vyměnit a zlikvidovat.

8. Sprej proti blechám

K dostání jsou také nejrůznější spreje proti blechám, které najdete v každé chovatelském obchodě či zverimexu. Sprejem stačí nastříkat požadovanou oblast každé tři dny po dobu 10 dnů, dokud blechy zcela nezmizí.

Máte zkušenosti s blechami nebo se vám statečně vyhýbají? A v případě zkušenosti, jaká byla vaše finta, kterou jste se jich zcela zbavili?

Zdroj foto: freepik.com

Tags : kočkypes

Autor Michaela

Komentáře k článku