Bonsaj neboli „strom v misce“ zdobí příbytky i zahrady pěstitelů už nejméně dvě tisíciletí. Umění vytvarovat si stromek uchvátilo nejen asijské země, před časem se přestěhovalo i do Evropy. Pěstování a tvarování bonsají je velmi kreativní koníček, vypovídá o osobnosti a fantazii pěstitele.
Z historie bonsají
Přestože o rozšíření do zbytku světa se postaralo spíš Japonsko, první umění tvarování bonsají se prokázalo v Číně, z doby na počátku letopočtu. Čínské bonsaje jsou silně upravené pěstitelem, s vysoce rozvinutou symbolikou krajiny. Bonsaje z Japonska jsou elegantní a tvarované jakoby nepostřehnutelně, přestože často jde o velké zásahy do rostliny. Mají navodit představu volně rostoucí přírody.
Do Evropy se záliba v bonsajích dostala až na počátku 19. století, do Čech ještě později, teprve až v 60. letech 20. století se dá mluvit o prvních systematických pokusech o tvarování bonsají u nás.
Rozmanitost bonsají
Podle velikosti se bonsaje dělí do několika skupin. Pokud jste si mysleli, že jde jen o malé stromky, asi vás překvapí, že největší dosahují výšky až 120 cm, nejmenší minibonsaje (mame bonsai) jsou naopak jen 1 – 8 cm velké. Japonci jim říkají „makové semínko“ nebo „bobové bonsaje“, protože se vejdou na prst.
Podle původu stromu jsou buď už zakoupené bonsaje – ty nemají zvláštní hodnotu kromě dekorativní, vypěstované ze semínka nebo z řízku, nebo z přírody. To jsou zakrslé stromky, které si pěstitel dotvaruje.
Podle stylu tvarování rozlišujeme bonsaje
- Vzpřímené s rovným kmenem
- Volně vzpřímené s kmenem lehce zvlněným
- Šikmé s výrazně zešikmeným kmínkem
- Polokaskádové s kmenem ohnutým k zemi nebo vodorovným, kde koruna je nad patou kmene
- Kaskádové s kmenem ohnutým hluboko pod základnu stromku
Stromky vhodné pro začátečníky
Nejlepší jsou takové, které snadno přezimují v našich klimatických podmínkách. Můžete si je vyhledat přímo v přírodě, například zakrslé rostlinky v skalnatém podloží. Mezi nejvhodnější s ohledem na tvarování patří javor, borovice, jalovec, lípa, hloh nebo například rododendron či skalník.
Samotné tvarování není složité, chce to jen opravdu kvalitní nůžky, drátky a fantazii.