close
Komerční články

Do nového bytu nová postel a nová kvalitní matrace. Umíte ji vybrat?

Do nového bytu patří obvykle kompletně nové zařízení. Zpravidla tak vybíráme rovněž novou postel. Pokud je to manželská postel, tak máme na výběr, zda zvolíme jednu velkou matraci, nebo dvě matrace samostatné. V případě velké matrace si spočítejte, zda ji do bytu vůbec dostanete. Má výhody, třeba se nerozjíždí a není mezi vámi díra, ale zase nevýhody, kdy třeba neklid jednoho partnera při spánku se více přenáší na druhou stranu lůžka.

Matrace
Matrace

Nesmíme přehlédnout důležité vlastnosti matrace

Mnoho lidí tak stále rádo volí matrace samostatné. Pokud je postel efektivně konstrukčně řešená, tak nebude problém ani s rozjížděním matrací. Je to ale vždy na preferencích každého, co si zvolí. Můžete vyzkoušet třeba matrace 80 x200 a prozkoumat jejich nabídku. Na e-shopu najdete obvykle zajímavější ceny než v kamenných prodejnách a také si můžete nechat matraci dovézt až domů. Bohužel ji zase nevyzkoušíte, takže je potřeba se zaměřit na deklarované vlastnosti. Těmi by především měla být:

  • Tvrdost matrace
  • Použité materiály
  • Potah

Matrace nemáme pouze tvrdé a měkké, ale stupnice je tvořena celou škálou tvrdosti. Nemusíte tak mít matraci absolutně měkkou nebo absolutně tvrdou. Ty tvrdší jsou každopádně lepší pro ty, kteří obvykle spí na zádech nebo na břiše. Při spánku na boku je vhodné volit spíše měkčí, třeba matrace 85 x200. Je ale na vás, jaký rozměr vám bude vyhovovat. Nezapomínejte ani na použité materiály. Levnější matrace využívají klasických pružin, od kterých se již spíše ustupuje. Mnohem rozšířenější jsou různá provedení PUR pěny, která se v posledních letech hodně posunula a nabízí širokou škálu vlastností ovlivňujících kvalitu spánku.

Na potahu záleží

Každá matrace by také měla mít potah, který lze bez problému sejmout. A to z toho důvodu, abychom si udrželi hygienické podmínky a zdravotně nezávadné prostředí. Potah je zkrátka potřeba čas od času vyprat, a to také proto, že běžný zdravý člověk vypotí i několik decilitrů za noc.

Tags : matracepostelpotah
Jaroslav

The author Jaroslav

Leave a Response