close

Máme za sebou loňské suché léto a hodně zahrádkářů přemýšlí nad tím, jak se zařídit pro případ, že v tom letošním bude zase málo pršet. Vyzrát na sucho se samozřejmě dá, aspoň po určitou dobu.

Asi není třeba připomínat, že nad globálním nedostatkem vody vyzrajeme jedině tak, že s ní nebudeme plýtvat. Šetření vodou se nám celkově velmi vyplácí – nejen, že jí bude víc pro všechny, ale ušetříme poměrně velkou částku na nákladech za bydlení, v nichž je vodné a stočné započítáno. A jedním ze způsobů, jak ušetřit vodu v domácnosti, je zachytávání dešťovky.

Dešťová voda vyřeší hodně problémů

Asi není v Čechách zahrádkář, který by na zahradě neměl aspoň jeden sud či barel na zachytávání dešťové vody. Je měkká a okamžitě použitelná na zalévání záhonů. Jestliže ale nastane delší období sucha, jak jsme to nedávno zažili, nepomůže zachytávání do sudů, mnohem efektivnější je celoroční zachytávání dešťovky do nádrže. Takovou nádrž můžete mít klidně ve sklepě a zachytávat do ní vodu ze střechy domu. Použití dešťové vody je v domácnosti širší, kromě zalévání ji můžete využít na splachování toalety, na praní nebo na vytírání. V nádrži vám voda vydrží dlouho, takže můžete v létě zalévat vodou například z jarního tání.

Víte, co je šedá voda?

Zatím tato metoda není příliš rozšířená, přesto je to další efektivní způsob, jak vodu recyklovat a připravit se na letní sucho. Za termínem “šedá voda” se ukrývá voda už jednou použitá v koupelně (sprcha, vana, umývadlo), případně i z kuchyně (dřez, myčka nádobí). Jestliže takovou vodu upravíte zpět na vodu bílou, můžete ji opakovaně použít, například právě na zalévání zahrady.

Zařízení, které recyklují šedou vodu, je na trhu poměrně velký výběr. Většinou fungují na principu aerobních biologických procesů s následnou dezinfekcí (UV zářením, chlorem, ozonem apod.). Upravenou vodu používáte dál jako užitkovou, tím snižujete odběr pitné vody.

Tags : jak na suchozalévání v době sucha

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

1 Comment

  1. Sucho je pravem velice aktualni tema. Takove jako v poslednich dvou letech u nas bylo naposledy na konci ctyricatych let. Neni tedy uplnou novinkou, ale nyni to bohuzel vypada, ze se nejedna o jednosezonni zalezitost. Vyzrat na nej? To by bylo hezke! Na sucho se moc vyzrat neda, ale da se na nej alespon pripravit. A jak?

Komentáře k článku