Postavit dům, zasadit strom a zplodit syna – už po staletí mají muži potřebu se takto realizovat a dokázat si, že “na to mají”.A řada z nich se opravdu do stavby domu pouští.
V posledních letech se u nás přechází k dřevostavbám pro jejich nesporné výhody: jsou levnější, rychlejší a domy jsou mnohem méně energeticky náročné. A protože je i dřevostavba i snadnější, je lákavé pustit se do ní na vlastní pěst. Ale tak jednoduché to není, jak už mnoho mužů zjistilo.Jakým omylům podléháme, když se pouštíme do dřevostavby svépomocí?
Je to jako stavebnice
Pokud stavíte podle některého z typizovaných projektů dodavatelské firmy, můžou vám jednotlivé části domu připomínat dětskou skládačku a vzbuzovat dojem,že sestavit ji dohromady je vlastně hračka. Ale jako vždy zdání klame. Není to totiž jen o sestavení pláště domu, je potřeba si poradit s tepelnou izolací, požární odolností a dalšími technickými parametry,které ovlivňují kvalitu bydlení i životnost stavby.
Kamarádi pomůžou
Toto je asi nejčastější omyl ze všech. Zkuste se zamyslet, kolik vašich kamarádů bude skutečně chtít trávit víkend na vaší stavbě. Možná jsou mezi nimi stavebníci, kteří si rádi přivydělají nějakou tu korunu, ale jinak na ně moc nespoléhejte. Cítíte se zklamáni? Upřímně: kolika kamarádům už jste nezištně na stavbě pomohli vy?
Svépomocí znamená vlastníma rukama
Naopak, stále častěji se do stavby pouštíme svépomocí tak, že si práce na stavbě koordinujeme, zajišťujeme si subdodavatele a jen čas od času se realizujeme i fyzicky. Závisí to do značné míry na našich stavebních zkušenostech. Jestli jste profesionální pokrývač, nejspíš si sám uděláte střechu. Jinak je lépe se moc neprosazovat a pouze pomáhat objednaným odborníkům.
Mně se nemůže nic stát
Myslete na to, že v každé fázi stavby domu ze dřeva existuje reálné nebezpečí, že ji mohou poškodit živly. I vysoká požární odolnost dřevostaveb znamená jen dobu, po kterou dům odolává ohni a vy máte čas na záchranu osob a majetku. Neznamená, že je ohnivzdorná. Proto včas myslete na pojištění stavby.