close

Víte, že Dánové jsou považováni za nejšťastnější národ? Minimálně v Evropě tedy rozhodně ano. Jejich tajemstvím je hygge.

Štěstí je stav duše a hygge je způsob, jak takového stavu docílit. Jsou to ty drobné okamžiky, které působí jako pohlazení – pohodová domácí atmosféra, sounáležitost se svými blízkými, oblíbená činnost, zamilované jídlo, co si vychutnáváte bez výčitek svědomí. Zatímco takové okamžiky do našich životů přicházejí tak nějak chaoticky, jako by náhodou, Dánové na hygge pracují systematicky a spolu.

Co všechno je hygge

Toto dánské slovo nemá v češtině ekvivalent, dá se jen těžko přeložit. Přiblížit se to dá jako aktivity, kterými si děláme život příjemnějším, šťastnějším, pohodovějším. A to nejen sami sobě, ale i s druhými navzájem.

Hygge je například nedělní brunch s přáteli, snídaně do postele, vánoční svátky, oslava narozenin. Je to pocit, když vás někdo obejme, když sedíte u krbu s šálkem horkého nápoje a z okny padá první sníh. Když pečete s dětmi vánoční cukroví, hovíte si ve vaně plné pěny, nebo popíjíte dobré víno s milovaným člověkem.

Jak si zařídit hyggekrog

Možná už ho doma máte, jen to ještě netušíte. Je to místo, kde jste nejraději, na které se celý den těšíte, až se v něm schoulíte s hrnkem kávy nebo čaje, s knížkou nebo háčkováním, kam za vámi přiběhnou pomazlit se děti. Kde relaxujete po náročném dni nebo si jen tak sníte své sny s pohledem upřeným na oblohu za oknem.

Hyggekrog může být křeslo, ušák po dědovi, pohovka nebo jen kousek místa na sedačce v obýváku, ten, o němž zbytek rodiny ví, že je váš oblíbený a nesedají si na něj. Je to místo, kde máte po ruce hromadu polštářků a huňatou deku, do níž se zachumláte, když je chladno, a svíčky, jimiž si dotváříte atmosféru klidu a pohody. A když máte na dosah ještě i knihovnu nebo box s věcmi pro svou oblíbenou činnost, je to dokonalé.

Tags : domácí atmosférahyggepohoda
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response