close
Stavba a rekonstrukce

Nádrž na dešťovou vodu: Proč by vám na zahradě neměla chybět?

Ministerstvo opět vyčlenilo peníze na program Dešťovka. Zjistěte, kde všude využijete dešťovou (užitkovou) vodu a kde bude nejlepší ji skladovat.

Nádrž na dešťovou vodu
Nádrž na dešťovou vodu

Využívejte víc srážkovou vodu

V poslední době se hodně mluví o šetření s pitnou vodou. Každoročně musí Česká republika čelit období sucha, které se negativně podepisuje na zásobě pitné vody. Některé obce musejí svoje obyvatele v období suchá zásobovat pitnou vodou z cisteren. Jinde platí přísný zákaz zalévání zahrad a napouštění bazénů. Pokud na svůj pozemek umístíte kvalitní nádrž, ve které budete zachytávat dešťovou vodu, ušetříte zdroj pitné vody, a ještě můžete dosáhnout na dotace z programu Dešťovka.

Ministerstvo spouští druhou vlnu Dešťovky

Ministerstvo životního prostředí už v dubnu spustilo dotační program Dešťovka. Ten měl za úkol poskytnout žadatelům o dotace finanční podporu na nádrže na dešťovou vodu. Ministerstvo na projekt vyčlenilo 100 milionů korun, které rozdalo během prvních 28 hodin po spuštění přijímání žádostí. V září ministerstvo spustí druhou vlnu dotací. Tentokrát se bude rozdávat 240 milionů korun. Žádosti můžete podávat od 7.9.2017 od 10:00 na stránkách www.dotacedestovka.cz.

Dotace pomohou až 5 000 domácností

Peníze mají pomoci především domácnostem, které jsou nejvíce ohroženy suchem. Ministrův tým dává dohromady seznam až 1 200 obcí, které jsou suchem ohroženy nejvíce. K dotacím by se mělo tentokrát dostat až 5 000 domácností. Můžete si přijít na částku až 105 000 korun. Srážkovou vodu přitom perfektně využijete na zalévání zahrady, mytí automobilu a hlavně v domácnosti. Pohodlně s ní umyjete podlahu, spláchnete WC, vysprchujete se nebo umyjete nádobí. Vhodné nádrže na dešťovou vodu pořídíte na Nasejimky.cz.

Výše dotací podle kategorie

Výše dotací, kterou vám ministerstvo na nádrž na dešťovou vodu poskytne, záleží na tom, v jaké ze tří kategorií se umístíte. Kvalitní nádrž na zachytávání a využívání dešťové vody můžete využít následovně:

  • Akumulace srážkové vody pro zálivku zahrady (pro domy v oblastech zasažených akutním nedostatkem vody. Výše dotace 20 000 Kč a 3 500 Kč/m³ nádrže)
  • Akumulace srážkové vody pro zálivku zahrady a splachování WC (pro domy i novostavby na celém území ČR. Výše dotace 20 000 Kč a 3 500 Kč/m³ nádrže)
  • Využití přečištěné odpadní vody s možným využitím srážkové vody (pro domy a novostavby na celém území ČR. Výše dotace až 60 000 Kč + 10 000 Kč na projektovou přípravu + 3 500 Kč/m³ nádrže)

Nádrž na dešťovou vodu by rozhodně neměla chybět na vašem pozemku. Díky zachytávání srážkové vody ušetříte na stočném, budete se chovat ekologicky a solidárně a částečně se stanete nezávislými na cenách pitné vody.

Tags : nádrž na vodu

The author Jaroslav

Leave a Response