close

Ani s příchodem podzimního času nemá zahrádkář hotovo, protože je nejvyšší čas připravit zahradu na zimu. Po řádném zrytí záhonků máme dvě možnosti, buď půdu dobře pohnojit a nechat přes zimu odpočnout nebo zasít a zasadit stromky, cibuloviny, ale třeba i kořenovou zeleninu.

Dřeviny krásné i užitkové

Podzim je velmi dobrým časem pro vysázení nových ovocných stromků. Až do prvních mrazíků můžeme do země sázet Jabloně, hrušně, ořešák, třešně, višně, ale klidně i fíkovník. Choulostivé jsou jen meruňky a broskve, ty je potřeba zasadit dřív nebo počkat na předjaří. Konec října je čas, kdy můžete vysadit hroznové víno, nejlépe na svažité místo obrácené k jihu. Také ovocné keře mohou do půdy ještě teď, ať už je to rakytník, kivi nebo kanadská borůvka.

Z okrasných dřevin jsou to hlavně růže, které sázíme na podzim, a to ve všech variantách – keříkové, popínavě i ovocné. Zapomenout nesmíme na okrasné jehličnany, japonské javory či sakury a magnólie, které na jaře tak podmanivě voní.

Cibule a jiná zelenina

Ještě v listopadu je čas vysadit ozimou cibuli ze sazečky, česnek nebo zasít některé druhy zeleniny. Z kořenové zeleniny je to karotka, petržel,pastinák a ředkvičky, kterým můžeme dát podzimním výsevem náskok a a jaře je dříve sklízet. Stejně tak salát a ozimé druhy košťálovin si můžeme vysít na podzim. Aby ovšem měla podmínky k přezimování, je dobré osetý záhon překrýt před zimou netkanou textilií, díky níž je osivo lépe chráněné před mrazy.

Pro kvetoucí zahradu

Podzim je moment, kdy vybíráme z hlíny hlízy, které jsou choulostivé na zimu, a naopak vysazujeme cibuloviny, díky nimž máme zahradu rozkvetlou hned od jara. Řeč je o krokusech, narcisech, tulipánech i hyacintech. Nesmíme ale čekat na chladné dny, jak je to dobré například pro česnek, květiny sázíme nejlépe už v září a v říjnu. Pokud nestihneme s cibulovinami do země včas, zasadíme cibulky do květináčků a uskladníme v chladu. Do půdy je pak přemístíme v předjaří, po odeznění mrazů

Tags : cibulovinyokrasné dřevinyozimPodzimní výsadba
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response