close

Obliba tapet, jakou měly například v sedmdesátých letech minulého století, se opět vrátila a vytapetovat si zeď nebo aspoň její kousek se stalo trendy záležitostí.

V současné době existuje na trhu hodně druhů tapet, ať už jednovrstvých či dvouvrstvých, omyvatelných, papírových, vliesových, plastových, z dřevotřísky nebo PVC fólie a dalších materiálů. Některé jsou samolepící, na jiné musíme lepidlo nanést. Tapetování je sice o něco těžší než vymalování pokoje, ale výsledek bývá mnohem efektnější a jak jsme už zmínili, patří k současným trendům bytového designu.

Jak připravit zeď na tapetování

Tapety můžeme lepit na různé podklady, kromě klasické cihlové či panelové zdi jimi můžeme zakrýt umakartové jádro a sjednotit vzhled s okolními stěnami, hodí se i na sádrokarton, dřevo či dřevotřísku. Například samolepicími tapetami lze rychle a poměrně levně zrenovovat starou kuchyňskou linku..

Pokud chceme tapetovat stěnu, musíme si ji nejprve připravit. Nejdříve se zbavíme všech nerovností a prasklin, které zasádrujeme. Nezapomeňte vyndat všechny hřebíky a skoby, ať vám tapetu neprotrhnou. Jestli je na zdi zásuvka nebo vypínač, je dobré sundat jejich kryty.

Jak postupovat při lepení tapet

Tapety lepíme na naprosto suché stěny. Jestliže jsme je předtím namočili (například kvůli odstranění starých tapet), necháme zdi řádně vyschnout.

Jednotlivé pásy tapety s navazujícím vzorkem je lepší připravit si dopředu, aby později na stěně vzorek “neujížděl”. U takových tapet musíte počítat s prostřihy a koupit jich dostatečné množství.

Lepidlo nanášíme válečkem nebo štětcem, použijeme to originální na tapety. S výběrem lepidla vám jistě poradí v hobby marketech nebo speciálních prodejnách barvy – laky. Jednotlivé pruhy pak opatrně přikládáme ke zdi, od stropu dolů, a uhlazujeme případné vzduchové bubliny. Pásy papírové tapety lepíme na sebe s určitým přesahem a dbáme přitom, aby na sebe správně navazovaly části vzoru. U vliesových tapet naopak nikdy nelepíme pruhy na sebe, ale tak, aby se těsně dotýkaly.

Tags : Jak tapetovattapetatapetování

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku