close
Bydleni21.cz – Inspirujte se řeckým stylem_01

Jste milovníkem Řecka? A co byste říkali tomu, mít kousek této překrásné země u vás doma? Zařiďte si interiér vašeho domu v řeckém stylu a prožívejte atmosféru sluncem prosluněné dovolené každý den!

V Řecku vládne malebná, jednoduchá a vzdušná architektura, ve které převažuje bílá barva nejčastěji v kombinaci s modrou a přírodními materiály. Řekové se řídí jasným pravidlem – v jednoduchosti je krása a díky jednoduchému avšak elegantnímu prostředí má vaše mysl i duše prostor pro nové myšlenky a nápady.

Zvolit můžete jak tradiční více starožitný vzhled, tak jeho modernější variantu. Důležité je, aby byl prostor pohodlný a harmonický. A nejde jen o interiér, plnohodnotnou součástí obytné plochy je i venkovní prostor.

Světlo

Řecké interiéry bývají plné světla ať už díky oknům nebo světlým barvám. Pusťte do svého domova sluneční paprsky a uvidíte, že prostor bude působit ihned útulněji. Důležitý je také výhled, který by pro vás měl být příjemný a uklidňující.

Barvy a materiály

Jak už jste se mohli dočíst výše, základní barvou je bílá. V řecké architektuře však najdete i modrou a zelenou, které symbolizují nebe, moře a v případě druhé ze zmíněných barev i svěžest přírody a čerstvých oliv. Zemité tóny jsou pak barvami hlíny, písku. Nechybí ani žlutá odrážející slunce či levandulová. Kombinovat byste však neměli více než tři barvy.

Dalším základním prvkem je využití přírodních materiálů, jako je dřevo nebo kámen, ale i betonu. Přírodní materiál či jeho imitace může hrát roli ve všem od podlahy přes stěny a nábytek až po dekorace.

Podlaha

A vezmeme to hezky od podlahy. Ta může být tvořena přírodně laděnými dlaždicemi z terakoty, mramoru či jiného kamene nebo teplejším dřevem. Pokud chcete mít autentický řecký interiér, použijte mozaiky.

Stěny

Stěny v Řecku bývají převážně bílé a vytvářejí tak chladnější atmosféru v horkých dnech. Neměly by však být úplně hladké. Řešením je ozdobení omítkou, nerovnoměrné vymalování a částečné odhalení cihel. Zařadit můžete i zajímavé ornamenty, štuky či fresky, sloupy, půl sloupy a výklenky.

Strop

Pro vysoké řecké stropy jsou obvyklé oblouky a výrazné malby nejčastěji bohů či hrdinů z řecké mytologie. K normálně vysokým či nižším stropům se však více hodí pouze odhalené dřevěné trámy.

Nábytek

Řecké interiéry bývají, co se týče množství nábytku, poměrně strohé, o to však vzdušnější. Oblíbeným materiálem je dřevo, případně ratan. Linie by měly být jednoduché, žádné kudrlinky ale ani příliš ostré hrany. Důraz je kladen zejména na kvalitu, bytelnost a praktičnost zařízení. Nábytek by měl být umístěn tak, aby byl dobře přístupný a dalo se okolo něj volně pohybovat.

V obývacím pokoji by určitě neměla chybět měkká pohovka a křesla uklidňujících barev s minimem vzorů. Oblíbené jsou také taburety. Vyhnout byste se měli koženým, hedvábným či sametovým materiálům. Látka by však měla být příjemná a lákat k odpočinku. Důležitý je i konferenční stolek. K dalším oblíbeným kouskům patří proutěné koše či truhly. Řekové mají rádi staré věci, ze kterých sálá historie, proto se nebojte ani ojedinělých kousků či patiny.

Dekorace

K výzdobě interiérů se často používají řecké meandry, které se nacházejí na nádobí, čalounění, kobercích a dalším dekorativním textilu. Velmi časté jsou mořské a jiné přírodní motivy.

Dekorace by ve vašem domě jistě neměly chybět, ale nesmí jich být příliš. Z doplňků nejvíce dominují barevné polštáře, jež krásně doplní pohodovou atmosféru stvořenou k odpočinku. Chybu neuděláte ani s vázami, amforami či malovaným nádobím. Pokud jste opravdový milovník Řecka, určitě by u vás neměla chybět alespoň jedna socha zpodobňující řeckého boha či hrdinu.

Závěsy okolo oken by měly být lehké a světlé. Na podlahy v obýváku, ložnici či v koupelně se hodí rohože a koberce. Na schody nebo někam do místnosti můžete položit i velké bílé svíčky, které řeckou atmosféru dovedou k dokonalosti. Postel, pohovku či křeslo lze doplnit elegantními přehozy, pokrývkami nebo již zmíněnými polštáři. Stůl mohou zdobit květiny ve váze nebo mísa s čerstvým ovocem. Chybět by jistě neměly ani živé rostliny v dřevěných nebo hliněných květináčích. Mezi oblíbené patří palmy a citrusovníky. Večerní Romantiku můžete navodit zapálenými svíčkami nebo světýlky zavěšenými po místnosti nebo venku na verandě.

Pokud chcete řecký styl zažít na vlastní kůži, vypravte se s CK Blue Style do Řecka a zažijte místní nezaměnitelnou atmosféru plnou klidu a slunce. A třeba si i přivezete nějaký krásný doplněk do vašeho nově laděného domova.

Zdroj náhledových obrázků: Shutterstock, Blue Style

Komentáře k článku