close
Amsonia_tabernaemontana_var._salicifolia_-_Hillier_Gardens_-_Romsey,_Hampshire,_England_-_DSC04583

Toužíte po vylepšení své zahrady? Chcete ji obohatit o barevnou záplavu květů, které budou k nepřehlédnutí? Vysaďte si amsonie. Kde se jim bude líbit a jak o ně pečovat?

Původ amsonie

Amsonie pocházejí ze Severní Ameriky a koncem jara svými hvězdicovými květy pokryjí nejen zahrádky, ale také louky v blízkosti vodních toků. Zatímco v Americe roste téměř dvacet druhů amsonií, ve Středomoří a Asii se přirozeně vyskytuje pouze jeden druh. Ve Středomoří je to odrůda Amsonia orientalis a v Asii Amsonia elliptica.

Vzhled amsonie

Protože pro amsonie je typický hvězdicový tvar a modrá barva, přezdívá se jim Modrá hvězda. Vykvétají na přelomu jara a léta a květy jim vydrží po dobu tří až čtyř týdnů. Jakmile amsonie vykvetou, jsou skutečně ozdobou každé zahrádky, protože vytvářejí bohaté trsy květů a zelených listů. Krásně a elegantně vypadají také po odkvětu, kdy se listy zbarví do žlutých až žlutooranžových tónů. Různé druhy mohou dorůst do různých výšek, a to v rozmezí od 12 až do 120 centimetrů.

Barva amsonie

Přestože pro amsonie je typická modrá barva, rozhodně neexistuje pouze jeden odstín. Vybírat si můžete z blankytně modrých, modrostříbrných, tmavě modrých a levandulových odstínů. Pokud není modrá barva vaší oblíbenou, sáhnout můžete také po růžové či bílé variantě.

Ideální stanoviště

Na jaké místo v zahradě si amsonie vysadit? Na kvalitu a složení půdy nemají žádné zvláštní nároky a dařit se jim bude v lehké i těžké půdě. Co se slunce týče, mají rády slunná stanoviště, ale zvládnou i lehký polostín.

Pěstování amsonie

Amsonie nevyžadují zvláštní zacházení a nevyžadují ani příliš zálivky. Protože se jedná o trvalky, dobře si rozmyslete, kam je vysadíte. Společnost vám totiž budou dělat po dobu několika let. Starosti si nemusíte dělat ani s jejich prořezáváním. Tento druh zkrátka stačí vysadit do záhonu a víceméně nechat žít svým vlastním životem.

Množení amsonie

Pokud budete chtít amsonie rozmnožit, můžete k tomu využít tři způsoby:

  1. řízkování
  2. dělení trsů
  3. semena

Zajímavosti

  • Zatímco dospělé amsonie tvoří pozoruhodné a ohromné trsy, mladé rostliny se musí v zahradě nejprve rozkoukat. Pokud si amsonie začnete pěstovat skutečně od semínek, počítejte s tím, že první dva roky se budete muset spokojit s menšími rostlinkami, která postupně budou dorůstat do normální velikosti.
  • Při řezu vytéká ze stonků a listů bílý latex. Není sice jedovatý, ale může způsobit nepříjemné podráždění pokožky. Proto si při řezu těchto okrasných rostlin raději vždy navlékněte rukavice. Do blízkosti amsonií raději nepouštějte malé děti ani domácí mazlíčky.
  • Hvězdicovité květy ani jiné části rostlin nechutnají lesní zvěři ani jiným zvířatům. Pokud by se do nich přece jen zakousli, odradil by je latex.
  • Amsonie do vaší zahrádky přivábí motýly i včelky.

Nemoci a škůdci

Modré hvězdy nejsou náchylné k nemocem a ani škůdci si na nich příliš nepochutnají. Latex totiž odradí nejen zvěř, ale také slimáky i šneky.

Jak amsonie zazimovat?

V našem podnebí jsou amsonie mrazuvzdorné a před zimou stačí rostlinu zastřihnout nad zemí, případně uschlé listy ponechat a využít je jako ochranu rostliny a kořenů před mrazy. Žijete-li v oblasti, kde panují tuhé zimy, neuškodí, když amsonie ochráníte mulčovací kůrou, kompostem, listím nebo třeba slámou. Tím zajistíte, že přes zimu nepřijdou k úhoně a na jaře vás opět potěší svými krásnými květy.

Oživte svou zahrádku záplavou hvězdicovitých květů amsonie, které milovaly již naše babičky. Nevyžadují žádnou speciální péči a pokud jim najdete vhodné stanoviště, budou vás těšit od konce jara až do podzimu.

Zdroj textu: www.provenwinners.com, www.gardendesign.com

Zdroj foto: www.wikimedia.com

Komentáře k článku