close
Spolupráce

Jak bezpečně pracovat se dřevem? Ochrana očí a protipořezové rukavice jsou základ

prace-se-drevem

V sychravých podzimních dnech není nic lepšího než voňavé dřevo v krbu vašeho domova či chalupy. Abyste si ale měli čím zatopit, je potřeba nejdříve připravit palivové dříví. Při práci s ním je pak nezbytné dbát na bezpečnost – právě při práci se dřevem dochází často k úrazům. Pojďme se společně podívat na nejčastější rizika, a především na to, jak se jim účinně vyhnout.

Bez ochrany rukou ani ránu

Při řezání či štípání dřeva jsou v ohrožení především vaše ruce. Ostré hrany štípaného dřeva mohou způsobit i velmi hluboké řezné rány. Mějte proto vždy nasazeny kvalitní ochranné pracovní rukavice. Při řezání dřeva jsou ideální volbou protipořezové rukavice, ve kterých budou vaše prsty i dlaně v bezpečí. Pro další manipulaci se dřevem – například při jeho stohování – dobře poslouží také kožené či kombinované pracovní rukavice, které uchrání vaše ruce před zadřením třísek či před drobnějšími oděrkami. Volte vždy kvalitní výrobek, levné rukavice se můžou už po pár použitích protrhnout. Rukavice také pravidelně kontrolujte, a najdete-li poškození, ihned je vyhoďte a nahraďte novými.

Pracovní rukavice. Zdroj: ardon.cz

Ochranu očí zajistí brýle nebo štít

Další riziko představují úlomky dřeva, které odletují při štípání, stejně jako drobný prach uvolňující se při řezání dřeva. Obojí může vést k poranění očí nebo přinejmenším ke zdravotním problémům. Proto při práci se dřevem vždy noste ochranné brýle nebo štít. Brýle by měly dobře přiléhat, aby mezi obrubou a obličejem nezůstávala mezera. Štítem ochráníte celý obličej od čela až po bradu.

Špunty nebo chrániče uší nesmí chybět

Některé pily a další nástroje pro práci se dřevem mohou dosahovat hladin hluku, které výrazně překračují bezpečné limity. Dlouhodobé vystavení takto zvýšené hladině hluku může způsobit hlukové trauma, tinnitus (zvonění v uších) a postupně váš sluch celkově zhoršit. Ochrana sluchu pomocí kvalitních mušlových chráničů nebo ušních zátek pomůže intenzitu hluku výrazně snížit. Chrániče vybírejte pečlivě nejen podle intenzity hluku, kterému budete vystaveni, ale také s ohledem na jejich pohodlné nošení.

Pozor na padající dřevo

Při přenášení dřeva se vám může také snadno stát, že vám nějaký kus upadne. Pád těžkého polena na nohu v lepším případě skončí modřinou či pohmožděním, v tom horším třeba i zlomenou kostí. Chraňte si nohy pevnou obuví – ideálně s ocelovou špičkou a tvrdou podrážkou. Boty by měly sahat alespoň nad kotníky, aby poskytovaly oporu. Případně vsaďte na vysoké boty, které chrání i lýtka.

Pokud si dříví sami kácíte, ale i v případě, že jej stohujete do vyvýšených prostor, nepodceňte ochranu hlavy. Proto při manipulaci se dřevem vždy používejte ochrannou přilbu. Volte kvalitní výrobek s pevným a odolným plastovým skeletem.

Údržba a skladování ochranných pomůcek

Pravidelně kontrolujte a čistěte veškeré své ochranné pomůcky. Správné skladování prodlouží jejich životnost a zajistí, že budou vždy připraveny k použití. Pokud objevíte nějaké závady či poškození, raději takovouto pomůcku vyměňte za novou.

TIP: Kromě zmíněných pomůcek je dobré mít po ruce i lékárničku pro případ nutného ošetření drobnějších poranění. Nezapomínejte také na pravidelné protahování a uvolňování zádových svalů, abyste předcházeli bolestem zad z namáhavé manipulace s těžkým dřevem.

Správná ochrana při práci se dřevem je klíčem k vašemu zdraví a bezpečnosti. Investujte proto do kvalitních ochranných pomůcek, ať jste vždy připraveni na nečekané situace.

Zdroj náhledového obrázku: Shutterstock

Komentáře k článku