close

Při zařizování bydlení se často bojíme sáhnout po výrazných vzorech ve strachu, že to přeženeme. Přitom právě vzory vyženou z interiérů nudu a naopak dodají celkovému vzhledu šmrnc a potřebný život.

Schopnost sladit zdánlivě nesourodé vzory pomůže vytvořit originální prostor s osobitým stylem. Pojďte s námi nahlédnout pod pokličku bytovým designérům a odhalit jejich tajemství kombinování různých vzorů.

Zvolte si sjednocující prvek

Kombinujte si po libosti zdánlivě neladící vzory, ale nejprve si ujasněte, co je bude spojovat. Jasně definujte, téma, styl nebo barvu, prostě něco, co bude dominovat vašemu interiéru. Ve chvíli, kdy zvolíte tento prvek, který bude spojovat všechny vzory, máte v podstatě největší díl práce za sebou. Vybrat vzory podle tohoto kritéria pak už nebude vůbec nic těžkého.

Jaký styl je pro vás ten pravý? Jste založením minimalista, nebo se vám líbí retro, boho, orient? Zamyslete se, v čem vám opravdu bude dobře a také co se dá sladit se stávajícím zařízením, podlahou i texturou stěn. Aby byl výsledek nejen originální, ale vkusný, je nutné nakonec všechno nepřekombinovat.

Vsaďte na dekorativní prvky

Pokud si nejste příliš jistí, zvolte víceméně nenápadné zařízení a ozvláštněte ho výraznými vzory jen na dekoracích. Zvolte pro ně jednotný motiv, nebo naopak vyberte řadu vzorů, které spojuje jedna výrazná barva a těmito předměty prostor oživte.

Vzory nejsnáze akceptujeme na tapetě, závěsech a jiném bytovém textilu, nejčastěji na polštářích. Právě množství polštářků na sedačce může být tím osobitým oživením interiéru, pokud jejich vzory spojuje dominantní barva. Pak se nemusíte bát sáhnout po jakémkoliv vzoru: pruzích, puntících, motivy zvířat, květin i listů. Nic nebude přes čáru, jen to vylaďte barevně. Sjednotit vzory může i barevná kombinace, nejčastěji volba dvou kontrastů:černá a bílá, červená a černá, žlutá s šedou a podobně. 

Pokud se zařizováním bytu začínáte, zkuste nejprve jeden výrazný prvek a postupně přidávejte tolik, kolik unese váš cit pro estetiku. Možná zůstane jen u jedné vzorované dekorace, možná se vám povede vyladit opravdu originální interiér, který toho o vás hodně vypoví.

 

Tags : jak kombinovat vzoryvzory v interiéru

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku