S rostoucími sazbami hypoték a klesající dostupností pronájmu nemovitostí si v posledních letech získaly popularitu malé domy. Jde o dostupné a minimalistické řešení bydlení. Vyžaduje však pečlivé plánování a kreativní myšlení, abyste optimalizovali funkčnost a co nejlépe využili dostupný prostor.
Víceúčelový nábytek
Víceúčelový nábytek představuje základní prvek pro maximalizaci dostupného prostoru a zvýšení celkové funkčnosti.
Jedním z praktických kousků je rozkládací pohovka. Přes den slouží k sezení a v noci jako lůžko na spaní. Dostupné jsou i kvalitní modely s matrací, abyste si mohli užít pohodlný spánek i na pohovce. Zajímavou alternativou je případně sklápěcí postel, která přes den nezabere žádné místo.
Skvělou volbou je také rozkládací jídelní stůl. Pokud ho zrovna nepoužíváte, může být složený. K dispozici jsou i modely, které nabízí úložný prostor.
Spousta nábytku může být kombinována s úložným prostorem – postel, konferenční stolek, otoman a další.
Využití vertikálního prostoru
Když nemáte velkou podlahovou plochu, je důležité využít naplno alespoň stěny. Pořiďte si vysoké regály či skříně, doplnit je lze nástěnnými organizéry či jednoduchými háčky, na které lze zavěsit různé věcí. Chybět by neměly ani nástěnné police.
V některých interiérech lze využít i strop. Existují závěsné regály a koše, do kterých uschováte věci, které nepotřebujete na denní bázi. Nejde však o zrovna estetické řešení, proto bývá využíváno spíše v garážích a užitkových prostorách.
Výběr vestavných spotřebičů
Vestavné spotřebiče lze snadno začlenit i do designu malého interiéru, přičemž vytvoří ucelený a estetický vzhled. I v tomto případě je dobré volit multifunkční věci – kombinovaná mikrovlnná trouba či třeba kombinovaná pračka se sušičkou jsou praktickými pomocníky.
Využití venkovních prostor
Pokud máte k dispozici alespoň kousek zeleně u domu, neváhejte ho využít. Rozšiřte svůj obytný prostor – může jít o malou terasu, zastřešení zahrady či malou pergolu. Získáte místo pro relaxaci, setkávání se s blízkými, ale třeba i pěstování bylinek a zeleniny. Venkovní prostory mohou být rozšířením vašeho malého domova a poskytnou vám více prostoru pro zábavu.
Základem je útulné venkovní posezení – i zde se nabízí prostorově úsporné varianty jako jsou skládací židle či různé lavice, které snadno uklidíte, když je nepoužíváte. Pokud rádi zahradničíte, nabízí se vertikální pěstování bylinek či květin. Květináče jednoduše zavěsíte pod sebe či využijte různé regály. Případně jsou k dispozici praktické stěny plastových či látkových květináčů, do kterých se s přehledem vejdou bylinky.
Technologie a kabely pod kontrolou
V malém interiéru se i taková nenápadná věc jako kabely může stát nepříjemným trnem v oku. Zamotané kabely vytváří chaotický dojem a nepřehledné prostředí. Základe jsou kabelové lišty pro případ, že vedete kabel přes celou místnost či dokonce do jiné místnosti.
Ovšem nevzhledné mohou být i kabely u pracovního stolu. Snažte se je uspořádat a schovat mimo dohled. Jednoduché řešení nabízí stolní průchodky. A pokud máte možnost, volte raději bezdrátová zařízení. Minimalizujete tak potřebu vedení kabelů, snáze udržíte doma pořádek a ušetříte si tak mnoho starostí.
Navrhování malých domů vyžaduje promyšlené plánování a určitou vynalézavost. S kreativním přístupem dokážete využít dostupný prostor na maximum, zlepšit jeho funkčnost a zútulnit ho. Vyzkoušejte některý z těchto praktických tipů, abyste svůj malický domov proměnili v pohodlný a efektivní obytný prostor, který vyhoví vašim potřebám, a přitom bude minimalistický.
Zdroj foto: www.freepik.com
Zdroj textu: www.houzz.com.au, www.budgetdumpster.com