close
shutterstock_17424307

Přemýšleli jste někdy o tom, jak hodně se změnil způsob bydlení za posledních 50 let a a jak se asi změní za příští půl století? Architekti se touto otázkou samozřejmě intenzivně zabývají a hledají nové a nové možnosti, jak projektovat domy moderní a neotřelé.

V soutěži architektů studentů, kde se hodnotí vize domů pro 21. století, vyhrávají domy originální, energeticky soběstačné, začleněné do přírody tak, že ji nenarušuje, domy na minimální zastavěné ploše nebo postavené na místech, která by stejně zůstala nevyužitá (například betonová stěna přehrady, na němž jsou zavěšené domy dostupné schody či výtahy.

Jednoduchá a úsporná řešení

Ty nejlepší ze současných trendů, kladou důraz na nezatížení přírody, úsoru materiálu i energií a určitý minimalismus – nekomplikované čisté linie, díky nimž je stavební technologie mnohem jednodušší a stavba rychle hotová.

Proto si stále větší oblibu získávají dřevostavby pro rychlost s jakou jsou realizovány oproti stavění mokrou cestou, pro jednoduchost a energetickou soběstačnost, pokud se postupuje v souladu s projektem. Pokud se nechystáte vykácet půlku lesa a stavět srub, je dřevostavba zároveň ekologická

Někde mít svůj kout

I interiéry moderních domů se staví trochu jinak, než tomu bývalo ještě donedávna, preferují se vysoké otevřené vstupní a zároveň obytné haly se soukromými prostory ve vrchním patře nebo navazující na halu po stranách (v případě bungalovů). Takové otevřené prostory jsou pak mobilně rozčleněné na jídelní kout, pracovnu, sedačku s televizí, u krbu a podobně.

Současné domy myslí i na nezbytnou relaxaci, ať už na welness místnost v domě, kde si můžete dopřát léčivou infrasaunu, nebo terasa s posezením a grilem pro setkávání s přáteli. Zahrady se z nedostatku prostoru pravděpodobně v mnoha lokalitách přestěhují na střechu, případně jako zimní zahrada do centra budovy.

Tags : dřevostavba

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku