close
Velikonoce

Velikonoce jsou již za dveřmi a přípravy na ně vrcholí. Jak si toto jarní období užít na maximum, ale zároveň s dobrým pocitem z toho, že jste zbytečně nezatížili planetu?

Co je to zero waste?

Zero waste je udržitelný přístup k životu, v jehož důsledku nedochází k zbytečnému vytváření odpadu. V doslovném překladu znamená zero waste nulový odpad. Tento přístup k životu tedy znamená, že se jedinec pokouší vyprodukovat co nejméně odpadu, který nejde žádným způsobem dále zpracovat.

Velikonoční úklid udržitelně

Zero waste lze aplikovat například při velikonočním úklidu. Chcete-li svůj domov přichystat na příchod jara, můžete si k úklidu přizvat ocet. S jeho pomocí se zbavíte vodního kamene i zápachu. Vodu s octem můžete použít k omytí oken, lednice i sporáku. Jakmile budete mít domácnost od stropu až po podlahu vyčištěnou, pusťte se do přípravy velikonočních ozdob a barvení vajíček v duchu zero waste.

Velikonoční výzdoba podle zero waste

Jak si domov vyzdobit jarními a velikonočními dekoracemi bez toho, aniž byste používali plasty a další umělé materiály? Na vstupní dveře si pověste věnec vyrobený z proutí, místo koupě nových květináčů použijte ty staré, které si zkrášlíte ubrouskovou technikou a zápichy si můžete vyrobit ze špejlí a papíru. Spoustu inspirace najdete na Pinterestu.

Jak na barvení vajíček podle zero waste?

Oslavy Velikonoc se samozřejmě neobejdou ani bez zdobení a barvení vajíček. Vynechte letos návštěvu obchodu, ze kterého si přinesete košilky a umělá barviva a poraďte si sami. Všechny barvy se dají jednoduše připravit z věcí, které máte doma, případně se pro ně můžete vydat do přírody. Než se do barvení vajíček pustíte, omyjte je v obyčejné a následně v octové vodě. Vejce tím zbavíte mastnoty a lépe se na ně bude chytat barva.

Jak si vyrobit domácí barvy na vajíčka?

Jakmile budete mít připravená vajíčka, rozmyslete si, jaké barvy chcete použít. Příroda vás nijak nelimitujete a skutečně si můžete připravit všechny odstíny, které vás napadnou. Do hrnce s vodou, ve kterém budete vejce vařit, přidejte suroviny z následujícího seznamu podle toho, jaké barvy chcete docílit. Abyste dosáhli co nejlepších barevných výsledků, používejte bílá vejce.

  • Nejznámější technikou, která se používá k barvení vajíček nahnědo, je využití slupek od cibule. Cibule ale nejsou jediným přírodním hnědým barvivem. K barvení vajíček nahnědo totiž můžete použít také mletou kávu, sypaný černý čaj, kůru z dubu a senný odvar.
  • Chcete si vajíčka obarvit načerveno? Červeného odstínu dosáhnete použitím slupek z červené cibule, ale sáhnout můžete také po šípku či červené řepě.
  • Modrá vajíčka vytvoříte s pomocí borůvek nebo červeného zelí. Pokud chcete docílit pastelového odstínu, přidejte k červenému zelí lžičku sody.
  • Sytě žlutá vejce získáte snadno s pomocí kurkumy. Méně intenzivního žlutého odstínu docílíte také s pomocí slupek ze žluté cibule.
  • Líbí se vám oranžová barva? Do vody přidejte nastrouhanou mrkev. Nemáte-li zrovna žádnou po ruce, vsypte do vody mletou červenou papriku.
  • Jestli se vám líbí zelená vajíčka, budete potřebovat špenát, petržel nebo kopřivy. Chcete-li si dát s výrobou zelených vajec více práce, za tepla je obarvěte v kurkumě nažluto a poté je ještě vykoupejte ve vodě s červeným zelím.

Barvení za studena

Vajíčka ale můžete barvit také za studena. Vejce si klasicky uvaříte v obyčejné vodě, počkáte až vychladnou a během toho si připravíte všechny barevné lázně. Suroviny necháte ve vodě povařit alespoň po dobu 20 minut, následně necháte zchladit a vejce necháte v hrnci s barvou tak dlouho, dokud nechytnou požadovaný odstín.

Vychytávky

Jednobarevné kraslice vám rozzáří domov a udělají radost také koledníkům. Abyste ale dosáhli co nejlepších výsledků, máme pro vás také pár vychytávek.

  • Během barvení vajíček ve slupkách a dalších přírodních materiálech si pohlídejte, aby se na vajíčka nepřilepily. Výsledkem by totiž bylo nestejnoměrně obarvené vejce.
  • Naopak, pokud stojíte o zajímavé otisky, vložte vajíčko do punčochy a přijdete k němu list své oblíbené rostliny. Nejčastěji sahají lidé po trojlístku, ale nádherný obtisk vám vytvoří také drobné kapradí a další lístky rostlin, které najdete v lese a na louce.
  • Dokonalý lesk kraslicím po nabarvení dodá tuk, dříve se používala například slanina. Použít ale můžete i olej.

Užijte si krásné Velikonoce bez zbytečného odpadu. Velikonoční úklid i výzdobu zvládnete i bez chemie a stejně tak i barvení kraslic. Které barvy letos vyzkoušíte?

Zdroj textu: www.thekitchn.com, www.zerowastecesko.cz

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : ekologieVelikonoce

Komentáře k článku