close
povleceni1

Ložní povlečení je třeba prát minimálně jednou za měsíc, ideálně však častěji, a to zejména v letních měsících, kdy se během noci více potíte. Důležité je ale vědět, jak prát povlečení tak, aby po vyprání bylo čisté a nedošlo k jeho poničení. Je nutné zvolit vhodnou teplotu a program, a to v závislosti na materiálu, z něhož je vyrobeno.

Bavlněné povlečení

Každé povlečení vyžaduje jinou péči /
Každé povlečení vyžaduje jinou péči /

Pokud používáte klasické bavlněné povlečení, pak zvolte program, kdy teplota vody bude maximálně 60°C. Při vyšší teplotě by mohlo dojít k jeho sražení, vytvořily by se na něm nevzhledné žmoulky a nebylo by pak tak příjemné při kontaktu s pokožkou. Povlečení z bavlny po vyprání a usušení nezapomeňte také vyžehlit, jinak bude zmuchlané.

Saténové povlečení

Saténové povlečení, které je rovněž vyráběno z bavlny, ovšem jiným způsobem, je rovněž vhodné prát maximálně na 60°C, spíše však při ještě nižších teplotách. Pro vyšší efektivitu a zachování přirozeného lesku, který je pro satén charakteristický, povlečení před vypráním obraťte naruby. Pro praní použijte jemný prací prášek.

Froté povlečení

Froté povlečení, které je ideální pro chladné období, neboť příjemně hřeje, perte stejně jako bavlněné na cca 60°C. Tato teplota je dostačující k tomu, aby došlo k zahubení parazitů a bakterií, které se v ložním povlečení vyskytují. Výhodou je, že jej po vyprání nemusíte žehlit.

Lněné povlečení

Lněné povlečení je stále více oblíbené /
Lněné povlečení je stále více oblíbené /

Len je vysoce odolným materiálem, takže při praní lněného povlečení můžete zvolit program s vyšší teplotou, a to až do 90°C. Po vyprání je vhodné jej vyžehlit. Počítejte s tím, že se při prvním vyprání lehce srazí.

Na závěr vám ještě sdělím nejdůležitější zásady, které platí pro praní povlečení do ložnice. Pokud používáte barevné povlečení, neperte jej s bílými věcmi. Ty by se od něj mohly zabarvit. Ideální je, pokud povlečení perete zvlášť. Pořídíte-li si nové ložní povlečení, před prvním použitím jej vždy vyperte. Během přepravy od výrobce či z obchodu k vám domů totiž i v obalu mohlo dojít k jeho znečištění a zanesení parazity.

Tags : povlečení

Komentáře k článku