close

Hrnce jsou základem v každé kuchyni a můžou být poměrně nákladnou investicí, protože je obvykle na několik let. Ani samotný výběr hrnců není až tak úplně jednoduchý. V dnešní době je dost důležité zohlednit typ varné desky, proto máte výběr z mnoha možností, které se liší materiálem, rozměry i designem.

Vyplatí se kupovat sadu hrnců už jen proto, že je lépe uskladníte stohováním. Další důvod, proč se nejčastěji kupují sady, je zvýhodněná cena.

Podle čeho vybírat hrnce

Nejzákladnější tři otázky, podle nichž zúžíte možný výběr vašich hrnců:

  1. Jaký sporák máte v kuchyni? V případě, že máte sklokeramickou desku či plynový sporák, výběr je téměř neomezený. Pro indukční sporák máte výběr poněkud zúžený, vaše hrnce musí být feromagnetické.
  2. Používáte myčku na mytí hrnců? Jestliže i na mytí hrnců používáte zásadně myčku, je dobré volit hrnce z materiálu, které mytí nepoškodí.
  3. Budete nádobí používat i v troubě? Hrnce používané v troubě musí být z materiálu, který vydrží vysoké teploty, stejně tak i ucha musí být z odolného materiálu. Nabízí se možnost snímatelných uch, které můžete před použitím odejmout.

Výběr podle materiálu

Znáte materiály, z nichž se hrnce vyrábí a znáte jejich výhody či nevýhody?

  • Litinové – Mezi výhody patří úžasná vodivost tepla, odolnost, nádobí můžete použít k přípravě pokrmů v troubě a jsou vhodné i na indukční sporák. Jejich nevýhodou je vysoká hmotnost. Pořizovací cena je vyšší a nedoporučuje se mytí v myčce.
  • Nerezové – Mají tendenci se připalovat, hůř se čistí. Na druhou stranu jsou odolné, lze je mýt v myčce, nezadržují pachy a jsou vhodné i na indukci.
  • Smaltované – Hrnce vás osloví nízkou cenou, velmi dobrou vodivostí tepla a použít se dají i na indukci. Jediný zápor je, že jsou hrnce křehké.
  • Titanové – Pořizovací cena hrnců je vyšší a nejsou vhodné do myčky. Můžete v nich vařit bez tuku, použít je na indukční sporák, jsou odolné a mají perfektní vodivost tepla.
  • Keramické – Oceníte možnost vařit bez tuku, použit v troubě a jsou vhodné i do myčky. Ne všechny jsou použitelné na indukci.
  • Měděné – Hrnce jsou odolné, mají úžasné tepelné vlastnosti a luxusní vzhled. Bohužel nejsou vhodné do myčky a pořizovací cena je dost vysoká. Nelze je použít na indukci
Tags : jaké hrnce na indukcivýběr hrnců

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku