close

10417v_plovouci_mivadesign6Jaká podlaha je nejlepší a jak ji vybrat? Tuto otázku si položí každý, kdo o nové podlaze uvažuje.

Podlaha je důležitou součástí celé stavby a není pouze jakýmsi doplňkem. Podlaha představuje dlouhodobou investici a nejde ji jen tak měnit. Je základním prvkem domu či bytu a dodává mu charakter. Výběr vhodné podlahové krytiny v konečném důsledku ovlivní kvalitu celého bydlení.

Před pokládkou nové podlahy překontrolujte, zda podkladová vrstva má dostačující kvalitu (pevnost, rovnost). Mezi další podstatné parametry patří bezprašný a suchý povrch a dobrá izolace.

Při samotném výběru podlahové krytiny musíme vzít v úvahu hned několik faktorů. Nejdůležitějším faktorem pro správný výběr podlahy je místnost sama. Některé místnosti slouží jako společný prostor, kde se tráví nejvíce času, do jiných pokojů se chodí jen spát. Jen stěží si lze představit situaci, kdy koupelna bude mít stejnou podlahovou krytinu jako obývací pokoj.

Dalším faktorem je odolnost a trvanlivost. Je důležité, aby podlaha vydržela déle než jednu sezónu a hlavně, aby vydržela v původním stavu, tedy neponičená, bez škrábanců, odřenin a šmouh.

Dále musíme přihlédnout k náročnosti na údržbu. Kolik času jste ochotni věnovat udržování podlahy? Ne každý chce strávit několik hodit drhnutím a leštěním. Při péči o linoleum vám bude stačit hadr a smeták, ale dřevěnou podlahu je třeba jednou začas přebrousit a nově nalakovat.Domestic Expona 5963 vinylová podlaha dětský pokoj

Roli hraje také bezpečnost. Do rodiny s malými dětmi se hodí podlahy, které se nekloužou a koberce. Důležitý je také zdravotní stav členů rodiny – v případě alergiků nebudeme pokládat koberce s vysokým chlupem apod.

Musíme zaměřit také na to, aby materiál ladil s ostatním vybavením pokojů. A důležitý je také fakt, zda chceme podlahové topení, protože ne každý typ podlahy je k němu uzpůsobený.

V neposlední řadě je ovlivňujícím faktorem samozřejmě cena. Je lepší ušetřit tím, že zvolíte levné linoleum, které za pět let budete muset vyměnit, nebo dáte přednost dražší dlažbě, či dřevu, které však mají delší životnost?

Nyní se podívejme na plusy a minusy jednotlivých typů podlah. Prvním typem je vinylová podlaha. Její výhodouje ticho a teplo při chůzi, není klouzká a může se více zatížit. Je také vhodná pro podlahové topení, odolná vůči vlhkosti a má dobré izolační vlastnosti. V neposlední řadě má dlouhou životnost a snadno se udržuje. Nevýhodou je, že pro její položení je třeba vysoce kvalitní podklad.

Dalším typem je dřevěná podlaha. Ta je v poslendích letech velice oblíbená, už jen proto, že je přírodním materiálem. Její nejvetší výhodou je estitičnost a akustika. Je vhodná pro alergiky. Nevýhodou však je vysoká pořizovací cena (zvlášť u dřeva masivního), časem může dojít k vyblednutí a je citlivá na vlhkost.

Díky své levné pořizovací ceně je oblíbená laminátová podlaha. Její položení je jednoduché, je vhodná pro podlahové topení, má obrovskou škálu dekorů a nemusí se nijak speciálně udržovat jako např. dřevo. images

Další je PVC. Tento materiál je pružný, opět se nabízí veliká variabilita vzorů a nemusíme se bát vyblednutí barvy. Tato podlaha se opět hodí pro podlahové topení, je nenáročná na údržbu a neklouže se.

Dalším druhem je korková podlaha. Stejně jako dřevo je korek přírodní materiál a tepelný izolant. Je vhodný pro alergiky, jeho nevýhodou může být menší dostupnost dekorů.

V poslední řadě se podívejme na koberce. I když v poslendích letech málokdo volí tuto variantu, stále se nabízí nekonečné možnosti barev, vzorů a velikostí. Jejich největší výhodou je nízká cena. Pozor však na údržbu – ne vždy je jednoduché koberec vyčistit a pouhé vysátí nemusí stačit. Navíc koberce jsou rájem pro alergeny.

Ať vy sami zvolíte klasiku nebo netradiční řešení, zkušenosti prodejců říkají, že se lidé v poslední době vracejí k přírodním materiálům. Na druhou stranu pro umělé materiály mluví zejména nižší cena a bezproblémová údržba. Ať tak, nebo tak, volbu podlahové krytiny si pečlivě promyslete!

The author Bydlení21.cz

Leave a Response