close

Mladý krásný pár, malé děti, domácí zvířata, všichni kolem jednoho stolu, šťastní, že jsou všichni pohromadě. To je ideální obrázek spokojené rodiny. K tomu ještě patří útulný domov, teplo rodinného krbu, malá zahrádka s bazénem a pískovištěm. Tato představa nemusí být jen nesplnitelným snem.

Budování rodinného hnízda

Každý si může v oblasti bydlení splnit svůj sen /
Každý si může v oblasti bydlení splnit svůj sen /

Získat odpovídající bydlení v době, kdy mladí lidé zakládají rodinu, už není nemožné. Díky stále dostupnějším hypotékám se s trochou rozmyslu dá pořídit odpovídající nemovitost, kterou nebude problém splácet. Klient hypotéční banky by si měl dobře spočítat, co si může dovolit, aby se v budoucnu nedostal do nesnází. Některé události, jako jsou třeba přírůstky do rodiny, se dají s trochou štěstí naplánovat, jiné, a ty bývají méně příjemné (dlouhodobá nemoc, úraz, ztráta zaměstnání), přicházejí bez varování.

Nové bydlení s hypotékou

Hypotéka je velký závazek na spoustu let dopředu. Její výše by měla být optimální, aby si majitel mohl své nové bydlení v klidu užívat. Pokud chce mít vše pod kontrolou, měl by se zajímat o veškeré informace, které s hypotékou souvisí.  To jsou třeba i různé sankce – za předčasné splacení (např. české banky za předčasné splacení dvoumilionové částky o tři roky dříve žádají penále 300 tisíc korun) nebo za mimořádnou splátku, kterou by se dluh významně snížil.

Dobré zprávy z Bruselu

Poplatky za předčasné splacení hypotéky jsou v Česku jedny z nejvyšších. Dobrá zpráva je, že by se to mělo během dvou let významně změnit. Poplatek za předčasné splacení by měl brzy odpovídat skutečným nákladům banky, které s tímto úkonem mají. Zatím se klientům vyplatí počkat do konce fixačního období, kdy mohou hypotéku splatit nebo refinancovat. Refinancování hypotéky je stále oblíbenější, protože umožňuje získat výhodnější podmínky u jiné banky.

Tags : moderní bydlení

Komentáře k článku