close
bookcase-3532944_640

Venkovský styl inspirovaný francouzskou Provence je útulný a plný harmonie. Je zabydlený nábytkem s patinou a spoustou užitečných i dekorativních předmětů, které ještě neodvál čas. Provence je styl pro romantiky, bez ohledu na to, jestli žijí na venkově nebo si právě pořídili nový byt. 

Kuchyň zařízená ve stylu provence na vás dýchne minulostí: připomene kredenc vaší babičky plnou tajemství, oťukaný plecháček i hrnky s pomněnkami, z nichž se pilo odpolední kafe. Jak si zařídit takovou rustikální kuchyň v duchu provence?

Základ je správná linka

Vykouzlit provence kuchyň tam, kde je vše zařízeno moderně, minimalisticky, je téměř nemožné. Provence je pravým opakem minimalismu. Kuchyňská linka má masivní profilovaná dvířka s výřezy či rámečky a s kovovými nebo keramickými úchyty. Horní skříňky mohou být prosklené, případně se dají úplně nahradit otevřenými policemi. 

Barvy pro provence styl jsou typické světlé, takové, jaké kolem sebe v této oblasti vídají lidé den co den: fialová barve levandule, azurově modrá barva nebe, béžová jako domky v okolí, bílá, smetanová a také pastelově zelená a šedá. Kuchyňskému nábytku dopřejte patinu.

Jak vyrobit patinu na nábytku

Asi nebudete mít po ruce starou kredenc, kterou byste jen oživili, většinou při zařizování kuchyně v provence stylu musíte vycházet ze současné nabídky na trhu. Přesto i novému nábytku můžete přidat věk patinou. Jak na to? 

Nábytek si nejprve natřete základovou barvu hnědozelené barvy. Dalších několik vrstev bude finální barvou (smetanově bílá, šedá, pastelově modrá či zelenkavá). Po zaschnutí vrchní vrstvu lehce zbrousíte smirkovým papírem, aby místy prosvítala základová barva.

Co je typické v provence kuchyni

Provence styl se vyznačuje přírodními materiály. Kromě nábytku ze dřeva jsou to kovové a proutěné předměty a kamenné obklady. Kde je to možné, neomítejte cihlové stěny nebo si zeď mezi spodní a horní částí kuchyňské linky obložte kamenným obkladem. Vhodné jsou i keramické obkladačky s jemným vzorem. 

Při výběru dřezu se nemusíte držet při zdi a místo tradičních kovových si pořiďte dřez keramický, nejlépe barevný. Skvěle bude vypadat například dřez černý, hnědý či v barvě mědi se stejně barevnou vodovodní baterií. Pokud chcete být opravdu autentičtí, zapomeňte na pákovku a pořiďte si baterii s kohoutky.

Květiny živé i na textilu

Kuchyň ve stylu provence si samozřejmě potrpí na ubrusy, ubrousky, závěsy a sedátka na prostých dřevěných židlích a lavicích. Tradičním motivem jsou květiny – levandule, slunečnice, růže. Ty vyniknou nejen na látkách, ale také na nádobí, především na keramice. A samozřejmě si dopřejte i květiny živé, ve váze či v květináči. Typické pro provence jsou také hortenzie, břečťan, rozmarýn, vojtěška a vinná réva. 

Předměty s historií

Dalším typickým znakem provence stylu jsou předměty, které se dříve běžně používaly, ale vytěsnila je novější technologie. Za všechny zmiňme hmoždíř, starý kávomlýnek, miskové váhy a podobně. Podtrhnou rustikální atmosféru kuchyně příběhem, který vypravují. Stejně jako police plná hrnečků, které zůstaly poslední ze sady; jsou možná trošku otlučené, ale pořád ještě krásné.

Zdroj: zahraniční weby, foto Pixabay

Tags : provence styl

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku