close
kompresor

Kompresory dnes nenahrazují pouze pumpu na dofouknutí pneumatik, své uplatnění najdou nejen v dílně, ale i na zahradě. Kompresory je možné připojit k nářadí jako je příklepová vrtačka nebo pneumatické kladivo. Dále je možné kompresor připojit i ke stříkací pistoli při lakování. Než se pustíte do vlastního výběru kompresoru, měli byste si ujasnit, k čemu jej chcete užívat, abyste zvolili správný typ.

Jak často, a hlavně jak dlouho chcete kompresor používat?

Základním faktorem, nad kterým byste se měli při výběru kompresoru zaměřit, je skutečnost, kolik hodin denně, chcete kompresor využívat a zda si můžete dovolit prostoje asi ¼ času užívání. Existují dva základní druhy kompresorů, a to pístové a šroubové.

Pístové kompresory potřebují dostatečný odpočinek, aby zchladly, jinak by mohlo dojít k výraznému snížení životnosti nebo závažné poruše. Pro běžný domácí provoz však zpravidla dostačují. Na stěžejní rozdíly mezi jednotlivými typy kompresorů se můžete podívat níže.

Jak fungují pístové kompresory, které nachází uplatnění v domácnostech?

Nejrozšířenějším typem pro poloprofesionální a hobby užití jsou kompresory pístové. Pro pístové kompresory je charakteristické, že mají kompaktnější rozměry, jejich cena je přívětivější a nemají náročnou údržbu. Jejich nevýhodou je pak především vyšší hlučnost.

Pístové kompresory pracují tak, že kliková hřídel elektromotoru pohybuje pístem, kdy v jednom směru píst vzduch nasává a v opačném jej vhání do tlakové nádoby. U pístových kompresorů platí, že je nutné dodržovat při pracovním procesu poměr práce a odpočinku 3:1. Pokud tedy kompresor užíváte 15 minut, 5 minut jej musíte nechat odpočinout. Maximální doba užívání bez přestávky je pak vždy dána výrobcem v návodu k použití.

Pístové kompresory se pak dělí na kompresory olejové a bezolejové. Komponenty olejových kompresorů jsou mazány podobně jako u spalovacích motorů. Olej je tedy rozstřikován do prostoru válce pod pístem. Nutné je, si dát na skutečnost, že u tohoto druhu kompresoru se dostávají olejové páry do stlačovaného vzduchu. Tento typ kompresoru tak není vhodný pro využití v gastronomii, kam se řadí třeba čepování piva.

Nejširší spektrum užití tak mají bezolejové pístové kompresory, kterou jsou vybaveny speciálním těsněním, jež odolá vyšší teplotě a oděru. Nevýhodou pístových bezolejových kompresorů pak je, že tyto kompresory mají zpravidla nižší výkon a také se rychleji opotřebovávají. Na druhou stranu jsou bezolejové pístové kompresory, mezi které patří i kompresor Parkside, vysoce ekologické.

Pro koho jsou vhodné šroubové kompresory?

V případě, že chcete kompresor využívat každý den pro velký objem práce, je vhodné se zamyslet nad šroubovými kompresory. Šroubové kompresory fungují tak, že se hlavní a vedlejší rotor otáčí opačnými směry, díky čemuž dochází k nasávání vzduchu mezi rotory. Vzduch je následně stlačován mezi rotory a následně je vytlačován z výstupu. Šroubové kompresory vynikají vysokým výkonem, ale i velkými rozměry a vyšší pořizovací cenou. Své uplatnění pak nacházejí především v průmyslovém sektoru, kde je potřeba, aby kompresory produkovaly vzduch neustále.

Zdroj náhledové fotografie: Freepik.com

Tags : Sponzorovaný článek

Komentáře k článku