close
Ozdoby a dekorace

Kdy zdobit vánoční stromek? Užijte si krásnou vánoční dekoraci co nejdéle

obrázek_2022-12-16_104704235

Vánoční stromek je bezpochyby hlavní dominantou Vánoc a celého interiéru. Užijte si ho letos naplno celé svátky a vychutnejte si jeho krásný vzhled i vůni. Jak dlouho vánoční stromek vydrží, kdy se běžně řežou a připravují k prodeji a v jaký čas se nejčastěji v českých domácnostech zdobí?

Ani v minulosti se české Vánoce neobešly bez vánočního stromečku, ten však vypadal o dost jinak než v dnešní době. Zdobil se totiž především ručně vyráběnými ozdobami. Na tradičním stromečku z historie nechybí háčkované škrobené ozdoby ani sušené plátky pomeranče. Místo světýlek se používaly klasické svíčky, což si v dnešní době nikdo neumí ani představit.

Kdy se zdobil stromek?

Tradiční zdobení vánočního stromku se v průběhu let měnilo. Původně se stromek zdobil přímo na štědrý den během dopoledne. Na zdobení se podílela celá rodina včetně dětí, k samotné přípravě stromku děti zpívaly koledy a v kuchyni se chystala hostina. V pozdějších letech se z ozdobeného stromku stal symbol překvapení pro děti.

Proto se začal zdobit večer před Štědrým dnem, až děti usnuly. Po probuzení, nebo až večer na Štědrý den tak přišel moment překvapení nejen v podobě dárků, ale také krásně nazdobeného a rozsvíceného stromečku. Celé kouzlo Vánoc a atmosféra se tím ještě více prohloubila.

Dnes se tradice zdobení opět přesouvá k původní verzi. Stromeček se zdobí často společně s dětmi, rodiče interpretují takové dění jako pomoc Ježíškovi, který má hodně práce s dárky. Protože je ale vánoční stromeček velmi oblíbeným symbolem Vánoc, přesouvá se jeho zdobení již na brzký datum ještě před Štědrým dnem.

Kdy ozdobit stromeček?

Pokud se chcete držet tradic, pak dříve než 23. prosince večer zdobit stromeček nemusíte. Jestliže si ale chcete užít Vánoce se stromkem co nejvíce, buďte moderní a ozdobte si stromeček kdykoliv během adventu. Některé rodiny zdobí stromek dokonce už o druhé nebo třetí adventní neděli. Užívají si tak kouzelnou atmosféru během každého večera při rozsvícené dekoraci.

Patříte k modernějším rodinám a stavíte si stromek už během adventu? Pak bude pro vás tou nejlepší variantou stromek umělý. Dnešní stromky, které trh nabízí, jsou velmi krásné a téměř k nepoznání od živého stromu. Navíc si ušetříte starosti s tím, že vám do Vánoc nevydrží a uschne. A to poslední, co chcete na Štědrý den řešit, je opadané jehličí mezi dárky.

Kdy stromeček koupit?

Pokud si myslíte, že čím později stromek koupíte, tím déle vám vydrží, není tomu tak. Vánoční stromky, které jsou běžně k dostání před obchodními centry nebo v zahradnictví, jsou řezané již na konci října nebo nejdéle v polovině listopadu. Nemusíte se bát, že kvůli brzkému řezání stromek dlouho nevydrží. Záleží především na jeho správném skladování. Ve skladu by měla být tma a maximálně do 5 °C. Po zakoupení stromu mu nezapomeňte dát vláhu, stačí jej postavit do kbelíku s vodou.

Při mrazivých dnech se může stát, že voda zamrzne. V takovém případě dbejte na to, abyste ho do Štědrého dne zvládli z ledu vysekat a nevznikl vám problém ve chvíli, kdy je již třeba stromeček zdobit.

Kdy stromeček vyhodit?

Po Vánocích někdo příliš spěchá na úklid celé výzdoby. Nespěchejte a užijte si atmosféru co nejdéle, vždyť je to jednou za rok. Naši předci byli přesvědčeni o tom, že brzký úklid vánočního stromku přináší velké neštěstí celé rodině do dalšího roku. Vyhození stromu a úklid výzdoby tak probíhal vždy na svátek Tří králů 6. ledna. Pokud úklid rodina nestihla přímo na tento svátek, nechal se úklid dokonce až na 2. února.

Ať už zdobíte těsně před Štědrým dnem, nebo si stromeček užíváte po celý advent, tato dominanta Vánoc vám vykouzlí úsměv na tváři pokaždé, když kolem něj půjdete.

Zdroj foto:www.freepik.com

Tags : tradicevánocevánoční stromek

Autor Michaela

Komentáře k článku