close
magnet_k_cemu_se_pozivaji

Jak funguje magnet, z čeho je vyrobený? A k čemu se vám může hodit? Zjistěte více o výhodách magnetické síly, která je zdarma. Využijte magnety doma, v dílně, v práci i na cestách.

Magnet – jak je vyrobený?

Magnet může být permanentní, pro jehož funkci není potřeba elektřina. Anebo elektromagnet, který funguje jen tehdy, když je k dispozici elektrický proud. Z čeho je vyrobený permanentní, trvalý magnet?

Dříve feritový, dnes modernější magnet

S postupem času docházelo k objevování nových a modernějších materiálů pro výrobu magnetů. Starší magnety, s nimiž se dodnes setkáte ve škole nebo jsou například součástí magnetek na ledničku, bývaly keramické neboli feritové. Nejčastěji jsou vyrobené z feritů stroncia. Jejich výhodou je korozivzdornost a nízká cena. Avšak magneticky jsou poměrně slabé.

Silný neodymový magnet

Jedním z nejsilnějších moderních magnetů současnosti je neodymový magnet. „Neodymy“, jak se jim také říká, mají velkou sílu, udrží mnohonásobek své hmotnosti a to i při svých malých rozměrech.

Neodymový magnet je vyrobený ze směsi neodymu, železa, boru (NdFeB) a případně dalších příměsí. Neodymové magnety vznikají metodou sintrování – spékání prachu z rozemletých surovin. Připravené magnety jsou následně opatřené ochrannou povrchovou vrstvou a silně magnetizované v magnetizérech.

Neodymy jsou tvrdé, ale poměrně křehké

Nevýhodou neodymových magnetů je, že jsou docela křehké. Při nárazu o sebe, o podklad nebo po pádu na zem mohou prasknout nebo se částečně odštípnout. A jelikož obsahují kovy, působením vlhkosti mohou korodovat. Proto je výrobci opatřují ochrannou vrstvou niklu, zinku, teflonu nebo plastu či pryže. Poplastované a pogumované magnety jsou navíc vodotěsné.

Tip: Použijte magnet na magnetický držák i další zlepšováky domů

Kde využít magnet?

Uplatnění pro každý magnet je široké. Zřejmě magnet znáte z magnetek na ledničku, kancelářských magnetů na magnetické tabule a nástěnky. Mnoho magnetů je obsažených v automobilech, jsou v různých snímačích ABS, otáčení volantu, u bezpečnostních pásů i v motorovém prostoru. Najdete je v mnoha strojích, přístrojích, elektronice.

Z magnetů si můžete vyrobit magnetický držák náčiní a nářadí nebo třeba magnetické lišty na nože.

Odolný magnet v ocelovém pouzdře

Někdy je zapotřebí magnet využít i v situaci, kdy hrozí méně šetrné zacházení nebo nárazy. Jestliže si potřebujete vyrobit magnetický držák větších nástrojů, je lepší použít magnetický úchyt na držák. Jeho součástí je silný neodymový magnet, vlisovaný do odolného ocelového pouzdra.

Pouzdro navíc může mít otvor na šroub nebo třeba závitový čep. Obě součásti bývají pro větší odolnost poniklované, mohou ale být i poplastované či opatřené pryžovým pouzdrem.

Máte doma nějaký magnet? K čemu jej používáte?

Zdroj náhledových obrázků: unimagnet.cz

Komentáře k článku