Rekonstrukce koupelny nejspíš nemine nikoho z nás. Většina z nás již nejméně jednou řešila zvětšení, změnu dispozice nebo rovnou přestavbu umakartového jádra na plnohodnotnou koupelnu.
Při té příležitosti vyvstane mnoho otázek, na něž si potřebujete odpovědět, aby práce proběhla rychle a správně. Pojďme si některé zodpovědět.
Svépomocí nebo firma?
Jestli máte aspoň rámcovou představu o tom, co všechno se musí při rekonstrukci udělat, nejspíš zvažujete spolupráci s firmou, přinejmenším na některé činnosti. Nikdo neumí všechny zednické, instaltérské a elektrikářské práce na profesionální úrovni, proto se nad pomocí opravdu zodpovědně zamyslete.
Z čeho bude nová koupelna?
Výběr materiálu je také dost důležitý, nejčastějším řešením bývají tvárnice typu Ytong, Rigips nebo Knauf, které nespojujete maltou, ale speciálním lepidlem. V případě, že chcete použít sádrokarton, pamatujte, že jen zelný je vodotěsný, ostatní se do koupelny nehodí. Koupelnu z těchto materiálu si můžete vystavět sami, jestli jste jen trochu manuálně zruční.
Jaká podlaha?
I podlaha v koupeleně je poměrně snadná záležitost: můžete si nechat vylít podlahu betonem a na nášlapnou vrstvu použít dlažbu, linoleum či PVC. Zajímavým řešením je kamenný koberec do interiéru. Lité podlahy jsou vhodné i pro případ, že použijete v koupelně podlahové topení.
Topení a odvětrávání
V koupelně je otázka odvětrávání vzdušné vlhkosti a zajištění dostatečného tepelného komfortu jedna z nejzásadnějších. Rozšířenou variantou je použití infrazářičů, jimiž docílíte rychle vyšší teploty. Dalším vhodným způsobem je použití otopných žebříků, hlavně tam, kde se potýkáme s místem. Oblíbené je též podlahové vytápění.
Odvětrávat vlhkost v koupelně se musí. Jestli nemáte možnost větrat oknem, použijte větrák s odtahem. Nejméně vhodným řešením je pouštět vlhkost dveřmi do prostor s okny.