close

Vícepatrové bydlení je velmi žádané, protože představuje určitou míru luxusu. Oddělení soukromé zóny od společenské, kde se můžete sejít s přáteli, otevřený prostor, skvělé možnosti pro bytového architekta, který vám z obyčejného bytu vykouzlí designové bydlení.

Mezonety ale nejsou  pro každého, je nutné počítat i s jejich odvrácenou stranou.

Komfort, za který si připlatíte

Vícepatrové byty se většinou staví v půdních prostorech, takže získávají architektonické rysy podkrovního bydlení. Na jedné straně je to množství prosklenných ploch: střešní i vikýřová okna, ve spodní části balkon či terasa a francouzskými okny. To vše představuje výborný zdroj přirozeného světla, je to ale také plocha, kterou jde do bytu v zimě chlad. Musíte tedy počítat s vyššími náklady na vytápění v zimě a klimatizaci v létě, ideálně také na pořízení správné stínící techniky. Úniky tepla i přehřívání částečně vyřešíte venkovní roletou nebo žaluzií.

S vyššími náklady ale stejně počítat musíte. Je to hlavně díky otevřenému prostoru, který je sice úžasný, ale vytopit ho něco stojí. Při té příležitosti se hodí zmínit, že kvalitní tepelná izolace také ovlivní váš účet za vytápění.

Schody mohou odradit

Originálním způsobem rozdělují i spojují jednotlivé části bytu, jsou dominantou celého interiéru. Pro hodně lidí jsou ale překážkou, kvůli níž se musí snu o mezonetovém bydlení vzdát. Jsou to především méně pohybliví senioři, často také rodiny s malými dětmi. Tam je to ovšem bariéra dočasná, ve chvíli, kdy odrostou, je možné jim zařídit pokoje ve vrchní části bytu úplně bez obav. Do té doby je nutné mít u vstupu na schodiště zábranu, za níž se nedostanou.

Bydlení v několika patrovém bytě zaručuje soukromí nejen před návštěvami,ale i jednotlivým členům rodiny lépe, než byty lineární. A pro mnohé majitele je to kritérium, za které si rádi zaplatí.

Tags : mezonetmezonetové bydlenívícepatrové byty

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response