close

Hned na úvod si řekněme, že ložnice je místem na spaní a pro partnerské intimní chvíle, neslouží ani jako skladiště ani jako pracovna. Podle toho vybíráme vhodnou místnost v bytě či domě, ale i potřebný nábytek.

Ložnice nemusí být nijak veliká a přesto je možné v ní uchovat vzdušnost a zdání prostoru. Jestliže dispozice bytu nedovolí mít pracovnu mimo místnost na spaní, zvažte stabilní přepážku nebo alespoň optické oddělení pracovního koutu od spacího.

Postel je to nejdůležitější, co v ložnici potřebujete

A nevyplatí se podcenit kvalitní materiály i zpracování. V současné době se do popředí zájmu dostávají opět postele čalouněné, je ovšem jen a jen na vás, jestli tento módní trend doma potřebujete. Pokud máte problémy se zády, je lepší vybrat postele s polohovacími rošty a zdravotními matracemi.

Při výběru postele zohledněte také výšku lidí, kteří v ní budou spát. Správně zvolená velikost je o 20 cm více než je délka vyššího z partnerů, na šířku by pak měla mít nejméně 80 cm pro jednoho.

Nábytku jen nutné minimum

Opravdu nepotřebujete v ložnici mít spoustu skříní a prádelníků, či dokonce sklad nábytku, který se jinam do bytu nevejde. Pokud to prostor dovolí, sestavte si na jednu stěnu police, komody a šatní skříně tak, aby nezabraly příliš místa v prostoru. Mnohem lepším řešením je samostatná šatna. na tu má ovšem prostor málokdo z nás.

Hlavně v malých panelákových ložnicích dbejte na zachování vzdušnosti a volného prostoru. K optickému zvětšení pomůžou zrcadlové dveře šatní skříně, nejlépe zašupovací, aby neubíraly potřebné místo.

Barvy ovlivňují náladu

Jedním z hlavních kritérií při vybavování ložnice jsou barvy stěn, nábytku i ostatních doplňků. I když je červená barva teplá a energická, vyvarujte se jí na větších plochách, protože může znervózňovat či dokonce vyvolávat agresivitu. Opatrně také se sytou fialovou. Pro místnosti na spaní jsou vhodné uklidňující chladné barvy, jako modrá nebo zelená, a to i v kombinaci. Vhodné jsou neutrální bílá a šedá, z teplých pak elegantní odstíny hnědé od světle béžové po tmavě čokoládovou.

Tags : jak zařídit ložnicivybavení ložnice

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku