close
Spolupráce

Neplatiči nájmu: Jak postupovat, když nájemník neplatí nájem?

10_UD-IN_Bydleni21.cz_Neplatiči nájmu jak postupovat, když nájemník neplatí nájem_LJ

Každý, kdo vlastní nějakou nemovitost určenou k pronájmu, se s tím pravděpodobně někdy setkal. Nájemník se dostane do finančních problémů a přestane platit nájem. Co s tím? Poradíme vám.

Ostražitost se vždy vyplácí

V první řadě je dobré si uvědomit, že nejlepší nájemník je ten, u kterého je riziko neplacení nájemného minimální. Smlouvu o nájmu byste proto neměli uzavírat s nikým, kdo jedná podezřele, má nestandardní požadavky nebo jeví jasné známky toho, že se ve finanční tísni může nacházet již v době, kdy o pronájmu jednáte. A je jedno, zda jde o pronájem bytu Pardubice mladé rodině, nebo třeba o velkou výrobní halu pronajímanou nadnárodní korporaci.

Neplatí to ale jen o nájemníkovi novém. Prověřovat byste si měli i stávající uživatele vaší nemovitosti. Jednou ročně můžete kontrolovat například insolvenční rejstřík, Centrální evidenci exekucí nebo obchodní rejstřík. Taková kontrola vám zabere pár minut, může přitom předejít velkým malérům. Jestliže vás nalezená data znepokojují, zvažte další kroky. Službu prověření osob můžete využít na webu UlovDomov.cz.

Nikdy nečekejte, komunikujte

I v případě pouhého podezření byste měli s nájemcem situaci konzultovat. Dvojnásob to ale platí, pokud již v nájmu vznikla prodleva. I kdyby se platba nájmu každý měsíc zpozdila třeba jen o dva nebo tři dny, je dobré na situaci upozornit a jasně vyslovit požadavek na platbu v termínu. Ze tří dnů se totiž rychle může stát dnů pět, později deset a situace rychle začne být nezvladatelná.

Posílejte upomínky

Když již nájemné skutečně chybí, měli byste kromě telefonního hovoru či osobní komunikace zasílat písemné upomínky. Můžete využít e-mail nebo důvěryhodnější datovou schránku či klasický tištěný dopis zaslaný doporučeně. Budete tak mít jistotu, že protistrana upomínku obdržela.

Jak se lze dohodnout?

Někdy zjistíte, že důvody neplacení nájmu jsou pochopitelné. Nájemce bytu mohl být například zdravotně indisponován a kvůli tomu mu dočasně poklesly příjmy. Pokud je zde vidina toho, že se situace zlepší, a jinak máte velice dobré vztahy, můžete se domluvit na (částečném) pozdržení nájemného a jeho následném rozložení do splátkového kalendáře.

Někdy musí nastoupit tvrdší opatření

Jestliže jsou problémy dlouhodobé a začínají být rozsáhlejší, může být nezbytné přistoupit k tvrdším opatřením. Jednou z variant je účtování penále. Může jít o jednorázovou pokutu nebo úroky z prodlení. Tyto sankce by vždy měly být součástí nájemní smlouvy, ze které byste při jejich uplatňování měli vycházet.

Pokud nic z toho nezabírá, majitel nemovitosti zpravidla přistupuje k vypovězení nájemní smlouvy. Na internetu zjistíte, jaký má výpověď nájemní smlouvy vzor.

Ani výpověď smlouvy ale mnohdy není konečným krokem. Následovat bude vymáhání dlužného nájemného. Jednou z cest může být započtení kauce proti dluhu. Pokud to ale nestačí, situace může vyústit až ve vymáhání právní cestou.

Zdroj náhledového obrázku: Pexels

Komentáře k článku