close
Zahrada

Organické mulčování pro půdu: jaké druhy mulče existují?

fallen-leaves-65544_960_720

Mulč se používá k udržení vláhy a teploty v půdě, potlačení plevele, k zabránění mrazu v zimě a zatraktivnění zahradního záhonu. Organické mulče také pomáhají zlepšit strukturu půdy, odvodnění a schopnost zadržovat živiny, když se rozkládají. Víte, co vše můžete k mulčování použít?

Druhy organického mulče

  • Kůra, drcená nebo štípaná,
  • jehličí,
  • posečená tráva,
  • noviny.
  • drcené listy,
  • sláma.

Organický mulč se během krátké doby rozloží a musí být brzy nahrazen novým, ale také zlepší strukturu půdy a její organický obsah. Čím je mulč sušší a dřevnatější, tím pomaleji se bude rozkládat, a tím méně živin dodá půdě.

Kůra

Mulč z kůry je ideální pro použití kolem stromů, keřů a na zahradních záhonech. Tyto dřevité mulče se do půdy rozkládají mnohem hůře, ale vydrží mnohem déle než jemnější organický mulč.

Posečená tráva

Nevíte, co s posečenou trávou? Využijte ji jako mulč, který chrání záhony před erozí a povětrnostními vlivy. Nevýhodou je pronikající zápach trávy při rozkladu, takže jako hnojivo poslouží na odlehlejších záhonech, které nejsou v těsné blízkosti vašeho domu. Ideální je mít mulčovací sekačku a posekanou trávu nechat na trávníku, čímž tak dodáte půdě to potřebné. Ovšem pozor, pokud jste trávník ošetřovali nějakým chemickým prostředkem, není z něj posečená tráva vhodným mulčovadlem.

Papír

Papír, noviny či kartony jsou jako mulčovací prostředek stále oblíbenější. Papírový karton se léta používá k udržení teploty půdy, k udržení vláhy a proti růstu plevelu.

Drcené listy

Drcené listy jsou oblíbeným mulčovacím prostředkem, protože je lze využít kdekoliv. Abyste půdu ochránili před mrazem, používejte vždy listy suché. Listy ořešáku k mulčování nepoužívejte, obsahují totiž látky, které růstu rostlin brání. Tento typ mulče překryjte nakonec například chvojím.

Sláma a seno

K mulčování se využívá také sláma a seno, které do okolí záhonů svým vzhledem zapadnou. Ovšem počítejte s tím, že se tyto typy mulče brzy stanou domovem nejrůznějšího hmyzu a hlodavců, proto je ideální je používat pouze kolem vzdálených stromů a keřů.

Zdroj foto: pixabay.com

Autor Michaela

Komentáře k článku