close
no thumb

7859594-charakteristische-alpine-balkon-mit-roten-und-rosa-geranium-blumenPojďte si s námi krok za krokem nasadit barevné kytičky do truhlíků. Stačí vybrat správné, nejčastěji hrnkové květiny, dodržet zalévání a hnojení a pestrobarevné kombinace jsou na světě. Pokud patříte mezi panelákové typy, ale tiše závidíte všem s vlastní zahrádkou, udělejte si svou malou na parapetech nebo balkoně. Nejprve se řiďte podle polohy. Pokud vybíráte květiny na slunné místo, je třeba počítat s vysokými teplotami a občasným větrem. Na slunných místech se velmi daří muškátům, které patří mezi nejrozšířenější truhlíkové květiny. Babská rada říká, že by se měly první pupeny nejprve ostříhat, aby byly silnější a rostly košaté. Radost vám udělají také petúnie a sporýše (verbeny). Na slunci vám také pěkně porostou ostruhatky, gazánie nebo lobelky. V každém případě musíte počítat s pravidelnou zálivkou, nebo zavlažovacími truhlíky, neboť na slunných místech rychle vysychá. Na východní a západní stranu volte spíše minipetúnie drobnokvěté, nebo vitálky. Stinná místa nenabízí tolik možností pro sadbu krásně kvetoucích rostlin, ale i přesto se vám uchytí netýkavky, fuchsie a begonie. Na stinnější místa můžete zvolit taktéž zakrslé keře, jako jsou buxusy nebo malé thuje. Jsou sice zelené a nekvetou, ale zajistí celoročně zelené květináče a navíc je můžete stříhat a vymýšlet různé tvary, jako na obrázku.

Vybrali jste květiny a nyní hurá na nákupy do zahradnických center. Vybírejte zdravé a silné květiny, nevsázejte na slevy a již odkvetlé rostliny. I zde platí pravidlo, čím větší, tím dražší, ale efektivnější. Pokud koupíte tzv. řízky, velmi malé a drobné květiny, nepočítejte s bohatými truhlíky. Pokud chcete mít husté rostliny, můžete investovat a koupit větší květiny nebo zkombinovat různé druhy rostlin se stejnými nároky na světlo a zálivku.

buxusKvětiny vám budou vděčné za kvalitní hlínu i zálivky. Nešetřete na hlíně, kupujte pouze tu, která je určena pro výsadbu substrátů na balony a terasy. Kvalitní substráty můžete doplnit o hnojiva, kterých je na trhu celá řada. Použít můžete granulované nebo rozpustné ve vodě. Hnojiva dodají živiny a všechny potřebné látky pro pestrost a bohatost květů a sílu rostlin. Vyzkoušejte také samozavlažovací truhlíky, které zajišťují dostatek vody a nepřemokření substrátu díky svému speciálnímu zavlažovacímu systému. Tyto truhlíky jsou dostupné v různých barvách a provedeních a oceníte je hlavně během dovolené, kdy už nebude muset chodit nikdo zalévat. Dáváte-li přednost klasickým květináčům, můžete si pořídit zavlažovací koule, které doplní rostlinám vodu a zároveň jsou zajímavou dekorací. Se sadbou květin začněte až po “zmrzlých” a na jaře dejte pozor na nečekané ranní mrazíky. Vyplatí se vám květiny přikrýt. Obecně platí, že by truhlíky neměly být na přímém dešti. Silné krůpěje by mohly rostliny polámat a přemočit hlínu.  Těšte se ze závistivých pohledů sousedů, jak krásné a zdravé květinky máte!

Tags : balkonexteriérpergolaterasa

Komentáře k článku