close

Hyacinty mají v jarní zahradě, ale i na balkoně nebo v pergole své nezastupitelné místo. Aby také ne, vždyť se jedná o krásné okrasné rostliny, které vás mimo jiné kromě svých pestrobarevných květů potěší rovněž jedinečnou, velice výraznou vůní. Pěstování těchto cibulovin je poměrně snadné, pojďme se podívat, jak se k nim chovat, jak správně postupovat?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vysazování hyacintů

Hyacinty je zapotřebí vysazovat na jaře, jedině tak se můžete dočkat jejich jarních květů. Cibuloviny potřebují slunné stanoviště, pokud možno kryté před severními větry.

Co se týká požadavků na půdu, hyacinty preferují lehkou a dobře propustnou půdu s dostatečnou dávkou živin, kterou lze zajistit například přidáním kompostu. Jednotlivé cibule se vysazují do hloubky 15 centimetrů, stejný je i rozestup mezi nimi.

Uschování cibule

Po odkvětu je velice důležité okvětní stonek odstřihnout, jinak by se začala tvořit semena a rostlina by se zbytečně vysilovala. Zhruba v červnu nebo v červenci by se měla cibule opatrně vykopat, očistit a uschovat na suché, chladnější a temnější místo. Zde se ponechá několik měsíců, aby se mohla v září nebo v říjnu opět vysadit. Další možností je ponechání cibule hyacintů neustále v zemi – při tomto rozhodnutí však bude květenství rok od roku slabší a rostlina nakonec zanikne.

Rozmnožování z cibulí

Hyacinty se množí prostřednictvím rozmnožovacích cibulí, kterých lze dosáhnout u mateřské cibule tzv. diagonálním řezem – ve spodní části cibule vytvoříte naříznutí cibule ve dvou směrech, vznikne tak jakýsi kříž. Následně se cibule zasadí na pár týdnů do květináče křížem nahoru a při dobré zálivce a výživné půdě vzniknou zmiňované rozmnožovací cibule!

Hyacinty je možno pěstovat samozřejmě i v květináčích či truhlících jako pokojové rostliny – v těchto případech jsou však vhodnější speciálně vyšlechtěné odrůdy pro domácí pěstování – ty seženete téměř v každém květinářství.

Bydlení21.cz

The author Bydlení21.cz

Leave a Response