close
Vybavení bytu

Plynový versus kondenzační kotel: Jaký typ si pořídit do domácnosti?

Pro vytápění rodinných domů a ohřev užitkové vody se stále poměrně často využívají klasické závěsné plynové kotle. Postupně je však nahrazují takzvané kondenzační kotle, které k ohřevu využívají rovněž plyn, ovšem mají vyšší účinnost. Ne vždy se ale investice do nich vyplatí, jak by se na první pohled při srovnání účinnosti mohlo zdát.

Kondenzační kotel se vyplatí zejména v okamžiku, kdy uvažujete o systému u novostavby. V případě, že máte starší rodinný dům, u něhož provádíte jen rekonstrukci, může být vhodnější konvenční plynový kotel.

Popřemýšlejte, jaký kotel pro vás bude nejvhodnější /
Popřemýšlejte, jaký kotel pro vás bude nejvhodnější /

Pořizovací cena

Proč tomu tak je? Rozdíl mezi oběma typy totiž krom jiného spočívá v pořizovací ceně. Přestože jde cena kondenzačních kotlů postupně dolů, stále jsou nákladnější nežli konvenční typy kotlů. Navíc je u nich i složitější instalace, což opět zvyšuje prvotní náklady. Je také potřeba vzít v úvahu, jak často budete zařízení využívat. Zda má tedy cenu investovat do kondenzačního kotle s vyšší účinností, který ale zároveň naplno nevyužijete a bude vás na začátku stát více peněz.

Účinnost

U novostavby bych ale spíše zvolil kondenzační kotel. Jeho účinnost dosahuje až 109%, což je dáno využíváním energie ze spalin, jež v případě běžného kotle odcházejí bez dalšího využití mimo objekt. Konvenční kotle mají účinnost kolem 90%, staré typy klidně i méně.

Provozní náklady

Rozdíl v účinnosti se samozřejmě projeví na celkových provozních nákladech. Při srovnání vychází, že kondenzační kotel dokáže ušetřit až 25% nákladů na vytápění. I při vyšší pořizovací ceně se vám tak počáteční náklady do několika let pravděpodobně navrátí.

V každém případě bych doporučil obrátit se na odborníky, pokud si nejste jisti tím, jaký typ kotle zvolit. Je možné, že vám dokonce doporučí jiné řešení a bude pro vás lepší třeba kotel na pevná paliva či dokonce elektrokotel. Poradí vám nejen výrobci, ale i prodejci. Obrátit se můžete například na portál Topenivodaplyn.cz, který se přímo specializuje na prodej zařízení pro vytápění a ohřev vody.

Bydlení21.cz

The author Bydlení21.cz

Leave a Response