close
Dětské pokoje

Počítač do dětského pokoje? Dobře si to rozmyslete

child-5976951_960_720

S rostoucí digitalizací a používáním internetových technologií se rapidně mění nejenom svět dospělých, ale také svět dětí. I když si myslíte, že počítač je pro vaše ratolesti pouze prostředkem k vybudování špatného návyku, není tomu tak.

Nutnost perfektního používání počítače se bude s postupem času pouze zvyšovat, což je nyní jasně vidět na trhu práce. Proto byste jako rodiče měli co nejdříve zapřemýšlet nad pořízením počítače do dětského pokoje.

Bez počítače to dnes nejde

Patříte-li k té generaci rodičů, která ještě nebyla políbena moderními internetovými technologiemi, pak si určitě myslíte, že se dítě bez kvalitního počítače obejde. Pravdou ovšem je, že dnešní děti se bez počítače skutečně neobjedou. To zjistíte v okamžiku, kdy dítě začne chodit do školy a začne dostávat za domácí úkoly dělání referátů a prezentací.

Nehledě na to, že současná doba poznamená onemocněním Covid-19 přesunula veškerou výuku do online režimu. Tato situace se samozřejmě může v budoucnu opakovat, takže to bez počítače určitě nepůjde.

Pozor na vybudování závislosti

Na druhou stranu je pravdou, že se mnozí rodiče bojí vybudování závislosti na hraní počítačových her či na koukání videí na YouTube. Tomuto trendu se dá bohužel jenom velice těžko bránit. Jakmile dítěti pořídíte do dětského pokoje počítač, nebudete mít možnost ani prostor kontrolovat jeho běžné aktivity. Jediným řešením tak je snažit se dítě od počítače odtrnout a nabídnout mu i jiné, zábavnější činnosti. Budete-li s dcerou vařit, nebo pokud půjdete hrát se synem fotbal, určitě si na počítač ani nevzpomenou.

Učte dítě samostatnosti

Jakmile dítěti do dětského pokoje pořídíte počítač, měli byste jej začít učit samostatnosti a hlavně odpovědnosti. Zvláště při hrozící online výuce není snadné dítěti vysvětlit, že by si mělo nejdříve splnit povinnosti, a až poté se věnovat zábavě. To však není vůbec jednoduché, protože internetové technologie na děti tlačí prakticky všude.

Přestaňte se bránit počítači v dětském pokoji a raději se zamyslete nad tím, jak dítě naučit odpovědnému chování a spolehlivosti při jeho používání.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Tags : děti

Autor Michaela

Komentáře k článku