close
Byty a domy

Zima jako automatický konec všech stavebních prací?

Po mnoho dlouhých let platilo nepsané pravidlo, že když přijde zima, utichá veškerá stavební výstavba, která se bohužel musí přeložit na jaro. Jenomže v posledních několika letech se tento nastavený trend mění, a to díky modernějším materiálům a vylepšeným technologickým postupům.

Jste-li aktuálně ve fázi stavby rodinného domu, určitě nemusíte se stavebními pracemi přestávat a čekat na lepší jarní počasí.

Hrubá stavba v mrazivém počasí

Pokud máte rozpracovanou hrubou stavbu a chcete ji co nejdříve dokončit, pak se prvních mrazů určitě nemusíte obávat. Pouze přejděte z běžné malty na její zimní variantu, kterou lze zpracovávat i v teplotách atakujících hranici -5 °C. Jsou-li teploty pod bodem mrazu, pak nezapomeňte předehřívat vodu přibližně na 30 °C, aby nebyla narušena homogenita vytvořené směsi. Také byste měli veškeré dokončené úseky stavby pečlivě chránit před vlivy počasí a zejména vlhkostí.

Zima a práce v interiéru

Někteří z vás však mají to štěstí, že se jim podařilo hrubou stavbu dokončit ještě před začátkem jarních mrazů. Podařilo-li se vám položit střešní krytinu a zakrýt veškeré stavební otvory, pak bez problémů můžete pracovat v interiéru nemovitosti. Klidně se pusťte do zdění příček, realizaci omítek nebo montáže spotřebičů. Vždy si ale dejte pozor, aby teplota uvnitř objektu neklesla pod 8 °C, což by však vzhledem k zakrytým otvorům neměl být příliš velký problém.

Co když přijdou nenadálé mrazy?

Předpověď počasí samozřejmě není v současné době všemocná, takže vás matka příroda může ošklivě překvapit. V případě, že se venkovní teploty nenadále posunou níž, než na -5 °C, pak veškeré zdivo zakryjte fólií a beze spár jej obložte polystyrenem. Díky tomu udržíte v rozpracovaném kousku zdiva potřebnou teplotu. Tímto způsobem lze pokrýt nenadálé výkyvy teplot, nicméně v dlouhodobějším horizontu je tento ohřev zdiva neudržitelný.

Stavíte-li rodinný dům, pak určitě nemusíte přestávat s pracemi s prvními mrazy. Sledujte však podrobně předpověď počasí a organizujte práci efektivně, abyste nemuseli čekat až do jara.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Tags : domovzima

Autor Michaela

Komentáře k článku