close
plant-1978269_960_720

Máte doma živé pokojové rostliny? Pokud ne, zamyslete se, jestli si přece jen nějakou nepořídíte. Kromě estetického hlediska mají totiž pokojovky ještě další žádanou vlastnost: čistí vzduch. Některé i o toxické látky, s nimiž se v domácnosti můžete setkat.

Stále víc času trávíme v interiérech, kde kvalita vzduchu vůbec nemusí být tak dobrá, jak doufáme. A nezachrání to ani žádné “vůně”, protože stále ještě ve vzduchu zůstávají částečky, které ani sprej nepřebije. Přinášíme vám proto tipy na pokojové květiny, které vám vyčistí vzduch.

Tenura

Tchýnin jazyk čili tenura (Sansevieria) je velmi skromná rostlina, kterou ještě donedávna mívala doma snad každá rodina. Snese sucho, občas i vykvete, ale především dokáže ze vzduchu odstranit benzen, formaldehyd, trichorethylen a xylen. Jen pozor, sama je při požití zdraví nebezpečná!

Fíkus benjamín

I benjamínek (Ficus benjamina) je rostlinou našich maminek a babiček. Možná tenkrát ani samy netušily, jak prospěšné rostliny si doma pěstují, ale tento druh fíkusu vyčistí vzduch od benzenu, formaldehydu a trichlorethylenu. Tato nenáročná pokojovka potřebuje jasné, nepřímé světlo a vyšší vlhkost vzduchu (často mlžíme, zvláště při suchém prostředí). 

Zelenec

Do třetice rostlina tak trochu z historie, i zelenec (Chlorophytum comosum) býval běžně k vidění v každé domácnosti. Je velmi dekorativní, na převislých květních výhonech postupně vykvétají drobné bílé květy, na kterých později vznikají mladé rostliny. Oblibu si získává i tím, že je velmi nenáročná, zvládne ji pěstovat i začátečník. Odmění s vám tak, že ze vzduchu odstraní formaldehyd a xylen.

Lopatkovec

Lopatkovec (Spathiphyllum) je poměrně malá rostlina, takže se hodí do menších interiérů. Přesto vykazuje velmi dobré čistící schopnosti vzduchu, především vás zbaví amoniaku, benzenu, formaldehydu a trichlorethylenu. V létě kvete velmi pěknými květy, které sice nevoní, za to působí velmi dekorativně. Pokud jste alergičtí na pyl, tato rostlina se ale do vašeho bytu hodit nebude.

Tags : pokojové rostlinypokojovky

Autor Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Komentáře k článku