close
Spolupráce

Potřebujete kalové čerpadlo? Poradíme vám, podle čeho vybírat

Pumping,Dirty,Water,And,Sludge,With,A,Pump,From,A

Kalové čerpadlo je zařízení určené k čerpání vody nebo jiných kapalin s vysokým obsahem pevných látek, jako je písek, bahno, jíl, fekálie a jiné nečistoty. Kalová čerpadla se používají v průmyslových závodech, čistírnách odpadních vod, v těžebním průmyslu i na stavbách. Majitelé rodinných domů by měli zvážit pořízení kalového čerpadla zejména v případech, kdy mají vlastní čistírnu odpadních vod, septik či jímku a potřebují čerpat kal, bahno a jiné odpady z nádrže. Čerpadlo je neocenitelným pomocníkem v domě také při záplavách, jejichž četnost se v posledních letech bohužel stále zvyšuje.

Proč čerpadlo pořídit?

Kalová čerpadla umožňují efektivní odčerpání odpadních vod, pomáhají odstranit nečistoty, zabraňují ucpání kanalizace. Minimalizují, nebo dokonce zcela odstraňují nepříjemné zápachy z odpadních vod. Snižují hladinu metanu v nádrži, čímž minimalizují riziko vznícení nebo výbuchu. Jejich použití předchází větším škodám, a tak šetří peněženku majitele. Snadno se udržují i čistí.

Nejpoužívanější druhy

Kalové čerpadlo se skládá z rotačního lopatkového systému, který vytváří podtlak a nasává tekutinu z přilehlé nádrže nebo kanálu, poté ji posouvá ven z čerpadla. Mezi nejčastější typy patří drenážní čerpadla, určená pro tzv. světlé odpadní vody, jako je dešťovka, říční voda nebo odpadní voda bez písku, kamení či jiných pevných nečistot.

Používají se např. při odčerpávání vody ze sklepů, nejsou určena pro odvádění splašků a fekálií. Pro tento účel existuje speciální typ čerpadel. Tam, kde schází napojení na kanalizaci, se používají čerpadla do septiku, která bývají většinou trvale ponořená.

Průchodnost

Pořízení kalového čerpadla není levnou záležitostí a vyžaduje také určité znalosti a zkušenosti s instalací a údržbou. Volba vhodného čerpadla pomůže majiteli do budoucna ušetřit spoustu času i peněz. Při výběru nejdříve zvažte, jakou vodu budete čerpat.

Jedním z nejvýznamnějších faktorů volby správného typu čerpadla je velikost částic, které se zařízením přepravují. Průchodnost se udává v milimetrech a označuje maximální průměr hrubých částic, které se mohou ve vodě vyskytovat. Kdyby byly větší než udávaná průchodnost, mohly by zařízení ucpat a způsobit poruchu. Proto je důležité zvolit čerpadlo, které přepraví nejen velký objem vody, ale také odpovídající množství pevných látek. Pokud chcete čerpat vodu s vláknitými nečistotami a abrazivem, zvolte kalové čerpadlo s velkým průchodem pevných částic.

Některá čerpadla mají vestavěný drtič, který si s pevnými částicemi poradí. Rozmělní je a odpadní voda jde pak snáze odčerpat.

Průtok a výtlak

Dalším kritériem výběru je průtok čerpadla. Je dán objemem, který zařízení dokáže odsát za určitý časový úsek. Nejčastěji se udává v metrech krychlových za hodinu nebo v litrech za minutu, případně v litrech za hodinu. Při výběru zařízení vezměte v úvahu minimální a maximální objem, který potřebujete přečerpat.

Dalším důležitým kritériem je výtlak kalového čerpadla. Tato charakteristika vyjadřuje vzdálenost mezi hladinou vody a místem, kam má být přemístěna. Udává se v metrech. Je třeba zvolit čerpadlo s dostatečným výkonem a výtlakem, aby dokázalo dostat vodu na určené místo. Kalová čerpadla mívají nižší výtlak než klasická vodní čerpadla.

Další kritéria

Zajímat vás bude i příkon kalového čerpadla, který závisí na výkonu elektromotoru, jenž čerpadlo pohání. Udává se ve wattech a pohybuje se u různých typů čerpadel od 400 do 1600 W. Podle tohoto kritéria lze vypočítat spotřebu energie. Dalším důležitým faktorem je maximální hloubka ponoru, v níž bude čerpadlo schopno bez potíží fungovat. Rozhodovat může také cena a návratnost investice, renomé výrobce a kvalita čerpadla i dostupnost náhradních dílů.

Zdroj foto: Shutterstock, Elpumps, Fieldmann, AL-KO

Komentáře k článku